مدیر مركز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی لرستان خبر داد:

برگزاری دومین جشنواره دانشجویی فرهنگی هنری اقوام ایران زمین

برگزاری دومین جشنواره دانشجویی فرهنگی هنری اقوام ایران زمین

لرستان مدیر مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی لرستان از برگزاری دومین جشنواره دانشجویی فرهنگی هنری اقوام ایران زمین در استان آگاهی داد.


امین آزادبخت در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: اقوام در ایران زمین در عین حال که هریک دارای هویت فرهنگی ویژه ای هستند همگی بعنوان عضوی از جامعه ایران دارای مشترک های فرهنگی هستند و به بیان دیگر بین هویت قومی و ملی آنها اشتراک وجود دارد.
وی افزود: ملت ایران با وجود تنوع قومی که در تمامی بخش های این سرزمین پهناور گسترده شده اند، کمترین فاصله اجتماعی را دارند و به بالاترین سطح آگاهی سیاسی، اجتماعی و هم افزایی رسیده اند.
آزادبخت اظهار نمود: دومین جشنواره دانشجویی فرهنگی هنری اقوام ایران زمین در امتداد تقویت، هم افزایی و وحدت اقوام ایران زمین توسط مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی لرستان سال آینده برگزار می شود.
وی با اعلان اینکه امیدواریم این جشنواره بستر لازم را برای مشارکت و همدلی اقوام ایرانی در امتداد اعتلای ملی بوجود آورد، اظهار داشت: این جشنواره، نیمه دوم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ در خرم آباد برگزار می شود.
آزادبخت وحدت اقوام ایران زمین، حماسه ها و اسطوره های اقوام ایران زمین، آیین ها و آداب و سنن اقوام ایران زمین، سبک زندگی اقوام ایران زمین (پوشش، خوراک، مسکن و... ) جایگاه نمادها و فاکتورهای ملی نزد اقوام ایران زمین، نقش آفرینی اقوام ایران زمین در هشت سال دفاع مقدس، مواریث تاریخی و فرهنگی اقوام ایران زمین، جایگاه اقلیم، محیط زیست و منابع طبیعی نزد اقوام ایران زمین، گردشگری و اکوتوریسم در مناطق ایران زمین و مشاغل و کارهای اقتصادی فرهنگی مختص به اقوام ایران زمین را همچون محورهای این همایش اعلام نمود.
وی افزود: فیلم مستند کوتاه و عکس بخش های جشنواره دانشجویی فرهنگی هنری اقوام ایران زمین را می سازند. به همین دلیل علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره میتوانند به آدرس اینترنتی http: //roytab.ir/iranzamin مراجعه کنند.
آزادبخت مهلت ارسال آثار به این جشنواره را تا ۲۷ فروردین سال آینده اعلام نمود و تصریح کرد: جشنواره دانشجویی فرهنگی هنری اقوام ایران زمین با مشارکت استانداری، دانشگاه‌ رستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، آموزش وپرورش و صداوسیما برگزار می شود.
مدیر مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی با اشاره به اهداف این جشنواره، عنوان کرد: ارتقاء سطح آگاهی دانشجویان در اقوام مختلف از حوزه های مشترک فرهنگی و هویت ایرانی- اسلامی، ترویج و نشر عناصر نمادهای وحدت بخش شامل پرچم ملی، سرود ملی، خط و زبان مشترک و توجه به عناصر هویت ساز مثل اماکن جغرافیایی که متعلق به هم نسل ها و اقوام است مانند خلیج فارس، دریای خزر، کوه دماوند، دریاچه ارومیه و...، ترویج مفهوم حاکمیت ملی و سرزمینی با پذیرش اصل تنوع و احترام به اقوام ایرانی، آگاهی بخشیدن، شناسایی و کنترل توطئه ها و تهدیدها وفراهم آوردن بستری مناسب برای رشد و شکوفایی آفرینش های فرهنگی و هنری دانشجویان از اهداف جشنواره دانشجویی اقوام ایران زمین هستند.1399/12/02
20:29:46
0.0 / 5
1025
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳