در پژوهشكده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی انجام شد

رونمایی از بانك اطلاعات گیاهی و دایره المعارف گیاهان دارویی ایران

رونمایی از بانك اطلاعات گیاهی و دایره المعارف گیاهان دارویی ایران

راستابلاگ: به مناسبت فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر، آیین رونمایی از بانک اطلاعات گیاهی و دایره المعارف گیاهان دارویی ایران در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی اجرا شد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دکتر شاهین آخوندزاده استاد و پژوهشگر برتر روان پزشکی و علوم پایه پزشکی در مراسم رونمایی از بانک اطلاعات گیاهی و دایره المعارف گیاهان دارویی ایران، که بوسیله ارتباط مجازی با حضور تعدادی از مدیران و اعضا هیات علمی این پژوهشکده در محل پژوهشکده گیاهان دارویی این نهاد برگزار شد، اظهار داشت: از زمان تاسیس پژوهشکده گیاهان دارویی تا کنون دو کار مهم و اساسی در این پژوهشکده صورت گرفته است و آن انتشار فصلنامه گیاهان دارویی و تدوین دایره المعارف گیاهان دارویی است.
وی با اشاره به اینکه تدوین نسخه الکترونیکی این دایره المعارف می تواند کمک بزرگی به دانشجویان باشد اشاره کرد: چندین نسخه از این کتاب باارزش به کتابخانه دانشگاه‌ ای علوم پزشکی کشور اهدا شود.
دکتر رضا غفارزادگان رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی نیر در سخنانی درباب علت راه اندازی این بانک اطلاعات گیاهی عنوان کرد: به سبب استقبال بیش از پیش استفاده از گیاهان دارویی در زندگی روزمره توسط افراد مختلف، و توجه پژوهشگران، دانشجویان و مراکز علمی به تحقیق، پژوهش و کاربرد گیاهان در زمینه های مختلف زندگی بر آن شدیم تا بانک اطلاعات گیاهی را راه اندازی نماییم. در همین راستا اطلاعات بیش از 7400 گیاه مختلف در زمینه های گیاه شناسی و اکولوژی، استفاده دارویی، استفاده خوراکی، قسمت مورد استفاده و سایر موارد استفاده در بانک اطلاعات گیاهی به همراه 9000 قطعه عکس جمع آوری شد.
دکتر غفارزادگان با اشاره به مزیت های این بانک اطلاعاتی اصرار کرد و اظهار داشت: از نوع آوری ها و مزیت های نسبی این بانک اطلاعاتی نسبت به اطلاعاتی که در منابع مختلف وجود دارد قابلیت جستجو 35 فیلد در زمینه های مختلف است. بعنوان مثال با بهره گیری از بخش گیاهشناسی و اکولوژی می توان گیاهان را برمبنای نوع فرم رشد گیاه (یکساله، دوساله، بالارونده، علفی، درخت و...) سرعت رشد (سریع، متوسط، کند)، نوع خاک مناسب، اسیدیته مطلوب، رطوبت مورد نیاز، نیاز نوری و... در امتداد ایجاد فضای سبز، ایجاد باغ و مزرعه، امکان تحقیقات در منطقه ای خاص روی گیاهان و... فیلتر کرده و مورد جستجو قرار داد.
وی اضافه کرد: در قسمت استفاده دارویی کاربران می توانند گیاهان را برمبنای اثرات درمانی آنها در 135 دسته بندی مورد بررسی قرار دهند. بعنوان مثال در این پایگاه 73 گیاه با قابلیت پایین آورنده قند خون ثبت شده است.
دکتر غفارزادگان با اشاره به اینکه دانشجویان، اساتید و پژوهشگران می توانند جهت اجرای پروژه های خود در ابتدا با جستجوی موضوعی برخی از گیاهان را انتخاب نموده و با تمرکز بیشتری به انتخاب و کار تحقیقاتی در میان گیاهان بپردازند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، وی با اشاره به این که این اثر در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به شماره کتابشناسی 7255616 ثبت شده است، درباب دائره المعارف گیاهان دارویی اظهار نمود: با وجود فلور متنوع گیاهی ایران و آثار بجامانده از حکمای طب سنتی و دانشمندان عصر حاضر، هنوز نتوانسته ایم چنانچه شایسته است به صورت کاملا علمی و مستند گیاهان دارویی موجود در ایران را به طب مدرن معرفی نمائیم. هرچند نگرش کلی جامعه نسبت به داروهای گیاهی در سالهای اخیر نسبت به سابق کمی تقویت شده و آگاهی بیشتری دراین زمینه به وجود آمده است ولیکن امروزه بخش عمده ای از مشکلات بیماران و پزشکان داشتن اطلاعات علمی اندک درباره داروهای گیاهی می باشد.
رییس این پژوهشکده گیاهان دارویی در ادامه اشاره کرد: در زمینه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی امروزه کتب گوناگون و متفاوتی وجود دارد. ولکن کتاب جامعی که با رویکرد داروشناسی (فارماکولوژیکی) نگاشته شده و ضمن معرفی صحیح اسامی و خاصیت های گیاه دارویی بتواند کاربردهای درمانی و دارویی گیاه را ذکر کرده و علاوه بر آن اطلاعاتی را در زمینه پراکنش گیاه، قسمت مورد استفاده، آثار فارماکولوژیک مشاهده شده، عوارض جانبی، ترکیبات شیمیایی، احتیاط مصرف، موارد منع مصرف، نحوه و میزان مصرف و مصارف غذایی گیاه را فراهم آورده و در نهایت نام تجاری داروهای تولید شده از گیاه را نیز معرفی نماید تا کنون در دسترس عموم مردم قرار نداشته است. با این رویکرد، کتاب دایره المعارف گیاهان دارویی ایران با سرپرستی دکتر شاهین آخوندزاده و تلاش گروهی از متخصصان رشته های گیاه شناسی، کشاورزی، داروسازی و پزشکی تالیف شد.
منبع:

1399/11/22
11:46:32
0.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱