واكنش آیت الله رشاد به اظهارات احمد جهان بزرگی

واكنش آیت الله رشاد به اظهارات احمد جهان بزرگی

به گزارش راستابلاگ رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در واکنش به ˮتوهین اخیر به رئیس جمهوری در یک برنامه سیماˮ با تکیه بر لزوم حفظ حریم مقامات کشور اظهار داشت: انتقاد کردن حق هر کسی است اما کسی حق افترا زدن به دیگری را ندارد و انتقاد را نباید با انتقام خلط کرد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ابتدای درس خارج پنج شنبه (دوم بهمن ماه) اظهار داشت: افترا غیر از انتقاد است، انتقاد حق هرکسی است اما هیچ کس حق افترا بستن به غیر را ندارد حتی اگر طرف انتقاد منتقد کافر و منافق باشد، شرعا افترا بستن به اهل کفر و اصحاب نفاق هم حرام است.
وی افزود: نباید انتقاد با انتقام خلط شود و نقد از نفی، ماهیتا و غایتا متفاوت می باشد، غرض از نقد و انتقاد اصلاح و نهی از منکر است.
آیت الله رشاد خاطرنشان کرد: رعایت حریم مقامات و مسؤولان نظام مورد تاکید جدی رهبر معظم انقلاب است و باید بجد هم رعایت شود، البته این بدان معنا نیست که مسؤولان هر کاری بکنند از مصونیت بی حد و حصر برخور دارند.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: ما طلبه ها بیشتر از سایر اقشار باید پایبند منطق و اخلاق نقد و امر به معروف و نهی از منکر باشیم، طرح مطالب ناصواب و به شیوه ناصواب تر قبیح مضاعف است.
او اضافه کرد: صدا و سیما باید با تدابیر شایسته و تدوین شیوه نامه های مناسب و توجیه افرادی که این تریبون ملی را در اختیار آنها قرار می دهد، از وقوع موارد دور از منطق و اخلاق در برنامه های خود پیشگیری کند تا هر از چندی شاهد رخدادهای دور از منطق و اخلاق و موازین شرعی در برنامه نباشیم.
در ادامه خبر پژوهشگاه شده است: در ایام گذشته صحبت های خارج از عرف اخلاقی و علمی یکی از مهمانان برنامه تلویزیونی «زاویه» باعث اعتراض اهالی اندیشه و فرهنگ شده است.
همینطور پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در بیانیه اعلام نمود:
«در پی حواشی ایجادشده از جانب میهمان ویژه برنامه زاویه حجت الاسلام والمسلمین احمد جهان بزرگی، متاسفانه در اقدامی غیرحرفه ای و به اشتباه، نسبت به سِمَت علمی نامبرده، جعل عنوان صورت گرفته و ایشان عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی معرفی شده اند، در حالیکه هیچ گونه رابطه استخدامی با این مجموعه ندارند.
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که خود سال ها پایگاه رسمی برگزاری جلسات نقد و نظر علمی و محل تضارب آرا، به صورت اصولی و اخلاق مدارانه بوده است، ضمن ناشایست شمردن این اقدام خارج از دایره نقد عالمانه، با ارسال نامه ای رسمی از شبکه چهار سیما و سایر رسانه ها، حذف و اصلاح مطلب فوق را در تبیین عدم ارتباط فرد مذکور با این مجموعه علمی ارزشمند، مطالبه کرده است.»
منبع:

1399/11/03
22:28:07
0.0 / 5
1515
تگهای خبر: تریبون , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان راستابلاگ