میانگین تماشای تلویزیون در ایران ۲ ساعت است

میانگین تماشای تلویزیون در ایران ۲ ساعت است

راستابلاگ: پژوهش ها نشان میدهد که میانگین تماشای تلویزیون ایران در شبانه روز 2.98 ساعت است. همین طور با کاهش سن، افزایش تحصیلات، منزلت شغلی و پایگاه اقتصادی مدت زمان استفاده از تلویزیون ایران کمتر می شود. زنان بیشتر از مردان، خانه دارها بیشتر از دیگر گروه های فعالیت و متقابلاً افراد در حال تحصیل و شاغلان، کمتر از دیگران زمان برای تماشای تلویزیون ایران صرف می کنند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پژوهش «موج سوم پیماش سنجش وضعیت مصرف کالاهای فرهنگی در ایران»؛ به کوشش دکتر سعید معیدفر (مدیر علمی)، محمد سلگی (مدیر طرح) و عباس وریج کاظمی (ناظر علمی) انجام شده که توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در سال ۱۳۹۹ انتشار یافته است.
هدف کلی پژوهشگران این پیمایش فراهم ساختن مجموعه ای از داده ها درباره شیوه گذرندان زمان فراغت مردم در شهرها و روستاهای ایران و «مصرف فرهنگی» آنان بوده است. همین طور این پژوهش از نظر هدف، کاربردی بوده و از نظر زمانی، از نوع مقطعی و از نظر گستره، از نوع پهنانگر است. در این پژوهش در دو سطح توصیفی و تحلیلی و با بهره بردن از پارادایم مطرح در چهارچوب نظری، یافته های به دست آمده ارائه شده است.
داده‎ های این پژوهش به شیوه پیمایش گردآوری شده است. اطلاعات مربوط به شهروندان ایرانی بوسیله پرسشنامه ساختاریافته به صورت مصاحبه رودرو، جمع آوری شده است. همین طور جمعیت آماری این پژوهش، شامل تمامی افراد ۱۵ سال به بالای ساکن شهر و روستاهای کشور است. تعداد نمونه در این بررسی ۱۵۶۰۶ نفر در ۳۱ استان کشور هستند.
در بخش «تلویزیون» این پیمایش درباره تماشای تلویزیون ایران، از پاسخ گویان پرسیده شده است: "آیا تلویزیون ایران را تماشا می کنید؟" که به شرح زیر نگاشته شده است:افراد در سن ۴۱ تا ۶۴ سال بیشتر از دیگر گروه های سنی از تلویزیون ایران استفاده می نمایند. افراد در سطح تحصیلات ابتدایی و متوسط بیشتر از افراد بی سواد و یا دارای تحصیلات عالی، خانه دارها بیشتر از دیگر گروه های فعالیت این پیمایش و همین طور افراد در پایین ترین رتبه منزلت شغلی و در قشر متوسط اقتصادی بیشتر از دیگران از تلویزیون استفاده می نمایند که در جدول ذیر ارائه شده است:همین طور در ادامه بخش «مدت زمان تماشای تلویزیون» این پیمایش در مورد اینکه "به طور متوسط در شبانه روز چند ساعت تلویزیون ایران را تماشا می کنید" نگاشته شده است:پاسخ داده شده است: بیشترین مدت زمان تماشای تلویزیون ایران در شبانه روز، حدود دو ساعت است.
در جدول ذیل "متوسط صرف وقت برای تماشای تلویزیون ایران در شبانه روز (به ساعت) و خاصیت های فردی و پایگاهی" مشخص شده است:پس معلوم شد ۳.۶ درصد تا نیم ساعت، ۱۵.۳ درصد تا یک ساعت، ۲۸.۷ درصد تا دو ساعت، ۲۱.۹ درصد تا سه ساعت، ۲۱.۴ درصد سه تا پنج ساعت و ۹.۱ درصد نیز بیش از پنج ساعت در شبانه روز تلویزیون ایران را تماشا می کنند. میانگین تماشای تلویزیون ایران در شبانه روز ۲.۹۸ ساعت است.
بدین سبب با کاهش سن، افزایش تحصیلات، منزلت شغلی و پایگاه اقتصادی مدت زمان استفاده از تلویزیون ایران کمتر می شود. زنان بیشتر از مردان، خانه دارها بیشتر از دیگر گروه های فعالیت و متقابلاً افراد در حال تحصیل و شاغلان، کمتر از دیگران زمان برای تماشای تلویزیون ایران صرف می کنند.
همین طور در بخش "استفاده از تلویزیون خارجی (استفاده از ماهواره)" از پاسخگویان سؤال شده است «آیا شبکه های ماهواره ای تماشا می کنید؟» ۲۲ درصد گفته اند که از شبکه های ماهواره ای استفاده می نمایند.
در جدول ذیل «تماشای ماهواره و میزان آن» نگاشته شده است:پس مشخص شد با افزایش سن، تحصیلات، منزلت شغلی و پایگاه اقتصادی افراد، استفاده از شبکه های ماهواره ای نیز بیشتر می شود. بیکاران بیشترین و افراد دارای درآمد بدون کار کمترین استفاده را در مقایسه با دیگر گروه های فعالیت دارند.
همین طور در بخش «استفاده از سریال های خارجی» از افراد پرسیده شده که «آیا سریال های خارجی (مانند گیم آوترونز، بریکینگ بد) را تماشا می کنید؟» ۵.۱ درصد جمعیت نمونه پاسخ مثبت داده اند.
در جدول ذیل «تماشای سریال های خارجی بوسیله اینترنت» مشخص شده است:پس مشخص شد با توجه به این که جدول برمبنای خاصیت های فردی و پایگاهی است:
با کاهش سن، افزایش سطح تحصیلات، افزایش منزلت شغلی و پایگاه اقتصادی افراد تماشای سریال های خارجی نیز افزایش می یابد. مردان بیشتر از زنان، دانش آموزان و دانشجویان و سپس افراد بیکار نیز بیشتر از دیگر گروه های فعالیت سریال های خارجی تماشا می کنند.
منبع:

1399/10/21
21:11:42
0.0 / 5
1337
تگهای خبر: اینترنت , فرهنگ , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵