انتقاد آیدا و موسسه الف صبح از سایت شاملو

انتقاد آیدا و موسسه الف صبح از سایت شاملو

به گزارش راستابلاگ آیدا شاملو و موسسه الف. صبح در واکنش به انتشار مطلبی انتقادی درباره اصل برگزاری جایزه «شاملو» و فعالیتهای این موسسه از جانب وبسایت رسمی «احمد شاملو» به انتقاد از این مطلب و هم برخی اقدام های سایت رسمی این شاعر در سالهای اخیر پرداختند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، چندی قبل همزمان با بیست و یکم آذرماه، زادروز احمد شاملو سایت رسمی این شاعر با انتشار مطلبی به انتقاد از اصل برگزاری جایزه شعر «شاملو» و هم فعالیتهای موسسه الف. صبح پرداخت. سایت رسمی «احمد شاملو» در بخشی از این مطلب گفته بود که «موسسه الف. صبح که بانی جایزه احمد شاملوست، نه ناشر آثار شاعر است و نه صاحب حقوق آثار او. قراردادهای انتشار آثار قبل از درگذشت شاملو وجود داشته اند و فقط ناشران آثار صاحبان حقوق آثارند».
این سایت همینطور در این نوشتار قرارداد نشر دیجیتال و اینترنتی شاملو (که به صورت متمرکز تمام آثار و نشانه های احمد شاملو را شامل می شود؛ منتشرشده و منتشرنشده) را «انحصارا و دائما» در اختیار خود دانسته و آورده بود که «در اغلب قراردادهای احمد شاملو، دو نفر سرپرست معین شده است: متشکل از خانم آیدا سرکیسیان و آقای ع. پاشایی. سرپرستان، صاحبان حق انتشار آثار نیستند و وظیفه آنها عموما نظارت بر کیفیت فنی انتشار است: همچون ویراستاری متون و غیره.»
سایت رسمی «احمد شاملو» در بخش دیگری از این مطلب که با واکنش هایی در جامعه ادبی مواجه گردید عنوان کرده بود از اولین باری که ایده راه اندازی جایزه «احمد شاملو» در موسسه عنوان شد، آنها مخالفت خویش را کتبا به موسسه اعلام نموده اند.
حالا آیدا شاملو (سرکیسیان)، همسر شاعر و هم موسسه الف. بامداد با انتشار مطالبی جداگانه به انتقاد از این اقدام سایت رسمی «احمد شاملو» و عرضه توضیحاتی در مورد مطالب عنوان شده پرداخته اند.
آیدا شاملو انتقاد خویش را در نوشتاری چنین آورده است: ««من خویشاوند نزدیک هر انسانی هستم که...» (احمد شاملو)
به یاد فاخته افتادم. این پرنده تخمش را در آشیانه پرندگان دیگر و کنار تخم های آنها می گذارد. جوجه فاخته که از تخم درآمد، قدری که جان گرفت، تخم های پرنده صاحب لانه را یکی یکی بیرون می اندازد. پرنده مادر که او را جوجه خود می پندارد برایش غذا می آورد و جوجه فاخته آن قدر می خورد تا آن که بزرگ تر از پرنده صاحب لانه می شود! ولی باز می ماند و می خورد و...
ما دوستان شاملو چه خوب می دانیم که وی در تمام عمر تا چه حد از انحصارطلبی و اقتدارگرایی بیزاری می جست!
به رغم تلاش هایی که در ۲۰ سال بعد از غیاب احمد شاملو به کار بسته ام، هیچگاه موفق نشده ام که هیچ مداخله و نظارتی بر روال کار و مطالب منتشرشده در سایت رسمی «احمد شاملو» داشته باشم؛ تا آن جا که حتی سایت «خانه موزه بامداد» که حاصل همکاری ما و تلاش داوطلبانه ۱۲ جوان دوستدار و علاقمند به شاملو بود و در زیردامنه سایت رسمی بارگذاری شده بود، بعد از مدتی کوتاه بی هیچ اطلاع و مشورت به بهانه به روزرسانی نشدن، به یک اشارت یک باره از روی سایت حذف شد و ثمره همت و تلاش جمعی به آسانی بر باد رفت. چه نماییم، مطالبه گری را به ما نیاموخته اند.
سایت رسمی «احمد شاملو» چنان که از نامش پیداست می بایست مختص نشر آثار احمد شاملو باشد، نه تریبون شخصی یا گروهی خاص.
چند سالی است که حقوق و اختیارات مادی ام را بعنوان احدی از ورثه به موسسه الف. صبح هبه کرده و حقوق و اختیارات معنوی ام را بعنوان سرپرست آثار احمد شاملو هم به این موسسه سپرده ام. ازاین رو موسسه در آینده، همچون حالا، به صورت شورایی رسیدگی به اموری همچون نظارت بر چاپ و هر صورت انتشار آثار شاملو، اداره «خانه موزه بامداد» و برگزاری جایزه شعر «احمد شاملو» و... را عهده دار خواهد بود. از سخنان «ناروا و بی پایه» ای که «بداندیشانه» در سایت شاملو به افراد محترمی همچون اعضای موسسه الف. بامداد، ناشرها و شاعرهای شرکت کننده در جایزه شعر و داورهای آن نسبت داده شده، سخت آزرده خاطرم.
جایزه شعر «شاملو» در آغاز راهی است دشوار، این جایزه یک فرصت است و هم پای جوایز ادبی مستقل دیگر ـ فارغ از نامی که بر پیشانی دارند. در ایجاد پویایی در فضای شعر، مسأله کردن شعر به مثابه آینه تمام نمای فرهنگ و ساختارهای ذهنی ِ تاریخی اجتماعی و در برانگیختن توجه جامعه به اهمیت فراموش شده شعر امروز می کوشد. جایزه «شاملو» بعد از شش دوره کوشش برای بقا، به واسطه نقدپذیری و ساختارمندی اش تداوم یافته است. باآنکه امروز شعله امیدی است خرد، اما تواند بود که با حسن نیت و اشتیاق دست اندرکاران و حمایت موسسه الف. صبح و جامعه شعری، در جهت اندیشه شاملو در خصوص تلقی شعر به مثابه عنصری رهایی بخش و تاکید او بر عاملیت زبان، گسترش یابد، مرزها را درنوردد و سرانجام روزی مشعلی فروزان و روشنایی بخش شود.
«آن که می اندیشد
به ناچار دم فرو می بندد
اما آن گاه که زمانه
زخم خورده و معصوم
به شهادتش طلبد
به هزار زبان سخن خواهد گفت.»»


همینطور هیئت مدیره موسسه الف. صبح (آیدا سرکیسیان، ع. پاشایی، محمد نصیری، عبدالله سالم و حسن کیائیان) در انتقاد به این اقدام سایت رسمی «احمد شاملو» در مطلبی آورده است: ««آن نابسوده را
که بر زبان ماست
کجا آموخته ایم؟»
(احمد شاملو)
چندی است که سایت رسمی «احمد شاملو» به بهانه مخالفت با اهدای جایزه شعری به نام این شاعر بزرگ، در «رفتاری غیرمسئولانه و غیرمدنی»، «مرتکب هتاکی» در مورد موسسه الف. صبح و اعضای آن و به خصوص دو سرپرست محترم آثار آقای شاملو یعنی سرکار خانم آیدا سرکیسیان و آقای ع. پاشائی شده است.
طرفه آن که گردانندگان این سایت جایگاه و اعتبار خویش را در سال ۱۳۷۷ با امضای قراردادی از جانب ع. پاشائی به وکالت از سوی احمد شاملو به دست آورده اند.
جایزه شعر «احمد شاملو» که سال جاری ششمین دوره آن به همت نهاد برگزارکننده این جایزه برگزار گردید هرساله به پیشنهاد و تصویب اکثریت اعضای موسسه الف. صبح راه اندازی شده و در این زمان کوتاه با استقبال گسترده ناشران و به خصوص شعرای جوان کشورمان روبرو شده است.
هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند با این جایزه یا دیگر جوایز مستقلی که در کشورمان در حوزه هنر و ادبیات به منتخبان آن اهدا می شود موافق یا مخالف باشد ولی «تهمت زدن و هتاکی» به این موسسه، نهاد برگزارکننده جایزه، داوران محترم آن و ناشران امری است غریب، ناپسند و غیرقابل دفاع.
هرچند سرپرستان آثار احمد شاملو بر مبنای قرارداد منعقده حق نظارت بر فعالیتهای این سایت را دارا هستند، مدت مدیدی است که خانم آیدا شاملو از این سایت در جلسات موسسه به علت بی توجهی به تذکرات ایشان گله مند بودند.
علیرغم این که خانم آیدا و ع. پاشائی حق سرپرستی خویش را به این موسسه تفویض کرده اند متأسفانه گردانندگان این سایت در رفتاری عجیب و غیرمعمول به جای همسویی با سیاست های کلی موسسه در پیشبرد امور محوله، پرچم مخالفت با درحقیقت ناظر عملکرد خویش را برافراشته و بر طبل جنگ و دعوا می کوبند.
هیئت مدیره موسسه الف. صبح ضمن دعوت ناشران و گردانندگان سایت رسمی آقای شاملو به نصب العین قرار دادن مبحث قرارداد منعقده و هدایت عملکرد آن، تنها در چهارچوب این اهداف، به ایشان سفارش می کند که برپایه ماده ۹ قرارداد، نظارت سرپرستان و نمایندگان آنها را بر فعالیتهای خود پذیرفته و مانع از آن شوند که سایت رسمی «احمد شاملو» به جای پرداختن به وظیفه ذاتی خود تبدیل به تریبونی جهت فعالیت در حوزه های دیگر - ضمن احترام به نظرات گوناگون - شود.
انتظار ما از این دوستان تلاش در جهت مبحث قرارداد خود و شناساندن هرچه بیشتر شاعر بزرگ ما، احمد شاملو به نسل جوان کشور ما است. این مهم با غوغاسالاری و هتک حرمت کسانی که سال ها امتحان خویش را در صحنه های فرهنگی و اجتماعی کشورمان پس داده اند کوچک ترین همخوانی ندارد.»
منبع:

1399/10/20
22:59:27
0.0 / 5
1281
تگهای خبر: اینترنت , تریبون , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲