آنا وانزان درگذشت

آنا وانزان درگذشت

به گزارش راستابلاگ، آنا وانزان، مترجم و ایرانشناس ایتالیایی در سن ۶۵سالگی دارفانی را وداع گفت.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، علی اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین الملل مرکز فرهنگی شهر کتاب با بیان این خبر نوشته است: «این روزها خبرهای ناگوار بر سرمان آوار شده است. فرصت فکر کردن و در غم از دست رفتن بستگان، دوستان و اهل فرهنگ به دست نمی آید. خبرهای بد پشت سر هم برای مان می آید. هم اکنون دوست عزیزم ابوالحسن حاتمی خبر درگذشت آنا وانزان را داد. سال ها بود که وانزان را می شناختم و بارها در رم و بولونیا و تهران با یکدیگر گپ و گفتگو داشتیم. به ایران علاقه فراوانی داشت و مقالات و گفت وگوهای خوبی درباره زنان نویسنده در ایران داشت.
آنا وانزان در معرفی ایران و آثار ادبی معاصر فارسی تلاشهای فراوانی کرد. وی در شروع، داستان نویسان زن ایرانی را انتخاب می کند و در مجموعه داستانی به نام «کلمات بی پرده» آثار آنان را به مخاطب ایتالیایی معرفی می کند تا جهان داستانی ۱۵ نویسنده زن ایرانی برای اولین بار وارد فضای نشر ایتالیا شود. یکی از پربارترین دهه های ترجمه ادبیات داستانی ایران در سرزمین ایتالیا، در حالی با ترجمه «طوبی و معنای شب» و «زنان بدون مردان» شهرنوش پارسی پور توسط خانم «وانزان» ادامه می یابد که در سوی دیگر میدان هم تلاش هایی برای انتشار اثری فارسی به زبان ایتالیایی انجام می گرفت تا توجه همگان به این گوشه از ادبیات فارسی جلب شود. آخرین کاری که وانزان انجام داد، ترجمه رمان «دایی جان ناپلئون» ایرج پزشکزاد به ایتالیایی بود. چه ایده های خوب و بکری در همکاریهای فرهنگی و تحکیم پل ادبی ایران و ایتالیا در ذهن داشت. دو سال قبل هم فلیچیتا فرارو از میان ما رفت.
مرکز فرهنگی شهر کتاب درگذشت آنا وانزان را به جامعه فرهنگی ایران و ایتالیا بخصوص خانواده ایشان تسلیت می گوید.»
آنا وانزان در سال ۱۹۵۵ در ونیز متولد شد. او مدرک لیسانس زبان ها و فرهنگ های شرقی خویش را از دانشگاه‌ Ca ’Foscari" ونیز و مدرک دکترای مطالعات خاورمیانه خویش را از دانشگاه نیویورک گرفت. وانزان یکی از بنیانگذاران مجله ایتالیایی "Afriche&Orienti" بود.
منبع:

1399/10/05
01:08:13
5.0 / 5
1212
تگهای خبر: دانشگاه‌ , فرهنگ , كتاب , گفتگو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴