سهم قرآن و نماز از بودجه ۱۴۰۰

سهم قرآن و نماز از بودجه ۱۴۰۰

به گزارش راستابلاگ همزمان با تحویل بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی سهم نهادها و مراكز دینی و قرآنی همچون شورای عالیه حوزه های علمیه، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی و... در حالی مشخص شد كه بیشتر آنها با افزایش بودجه در قیاس با سال گذسته مواجهه شده اند. در این بین بودجه صندوق مشاركت توسعه فرهنگ قرآنی نسبت به سال قبل هیچ تغییری نداشته است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دولت در لایحه ای که چهارشنبه (۱۲ آذر ماه) به مجلس تقدیم کرد، برپایه آن میان بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان اوقاف، دفتر تبلیغات اسلامی، شورایعالی حوزه های علمیه، ستاد اقامه نماز، سازمان تبلیغات، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و... مشخص شده است.
*برآورد بودجه برآورد بودجه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۲، ۰۵۰، ۰۰۰ میلیون ریال پیشبینی شده است که نسبت به سال قبل با افزایش بودجه روبه رو بوده است.
*برآورد بودجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ۳، ۳۰۰، ۰۰۰ میلیون ریال در این بین بودجه های پیشبینی شده برای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (۴۳۴، ۰۰۰ میلیون ریال)، مجمع جهانی اهل بیت(ع) (۷۵۰، ۰۰۰میلیون ریال)، دانشگاه‌ هل بیت(ع) ۱۷۸، ۰۰۰میلیون ریال، دانشگاه مذاهب اسلامی(۳۳۰، ۰۰۰میلیون ریال) برآورد شده است.
*برآورد بودجه شورایعالی حوزه های علمیه ۶، ۵۱۰، ۰۰۰ میلیون ریال است که نسبت به سال قبل با افزایش دوبرابری روبه رو شده است.
** برآورد بودجه مرکز خدمات حوزه های علمیه ۱۰، ۰۰۰، ۰۰۰ میلیون ریال برآورد شده است و ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر ۳۵۴، ۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.
*برآورد بودجه سازمان تبلیغات اسلامی ۳، ۶۱۰، ۰۰۰ میلیون ریال است که از میان زیرمجموعه های آن، سهم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی(۲۸۳، ۵۳۱ میلیون ریال)، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه(۳۵۳، ۰۰۰ میلیون ریال)، مرکز رسیدگی به امور مساجد (۴۰۲، ۰۰۰ میلیون ریال)، ستاد اقامه نماز(۲۱۰، ۰۰۰ میلیون ریال)، موسسه دایره المعارف فقه اسلامی(۶۷، ۰۰۰ میلیون ریال) است.
*برآورد بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی ۲۰۰، ۰۰۰ میلیون ریال برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است. پرداخت بودجه قرآن اتفاقی است که از سال ۱۳۹۰ باهدف توسعه فرهنگ قرآنی در کشور شروع شده و در سال ۹۸ برآورد بودجه این صندوق ۱۰۰ میلیارد تومان بود و در سال ۹۹ ( ۲۰ میلیارد تومان) برای این صندوق در نظر گرفته شد و با کاهش ۸۰ درصدی روبه رو شد. اما سال جاری رقم بودجه نسبت به سال قبل هیچ تغییری نداشته است.
*برآورد بودجه شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران ۳، ۲۵۰، ۰۰۰ میلیون ریال در بودجه سال ۱۴۰۰ برآورد شده است.
*برآورد بودجه جامعه المصطفی العالمیه ۴، ۶۵۰، ۰۰۰ میلیون ریال و دانشگاه امام صادق(ع) ۱۷۹، ۰۰۰ میلیون ریال پیشنهاد شده است.
*برآورد بودجه سال ۱۴۰۰ سازمان اوقاف و امور خیریه ۷۶۰، ۰۰۰ میلیون ریال است که در این میان دانشگاه علوم و معارف قرآنی (۴۴۵، ۰۰۰ میلیون ریال) سازمان اوقاف و امور خیریه - پشتیبانی از مدارس علوم دینی اهل سنت کمک به معیشت روحانیون ( ۱، ۸۵۰، ۰۰۰میلیون ریال) از این بودجه سهم خواهند داشت. همینطور برای این سازمان در سال ۱۴۰۰ برآورد بودجه تملک و دارایی (۱، ۵۰۸، ۳۲۰ میلیون ریال) در نظر گرفته شده است.
*برآورد بودجه موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ۱۸۶، ۴۱۷ میلیون ریال پیشبینی شده است.
منبع:

1399/09/13
12:34:26
5.0 / 5
863
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳