كوهستان آتش رونمایی گردید

كوهستان آتش رونمایی گردید

مدیر مطالعات نظامی مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اظهار داشت: یگان های پایتخت بخصوص لشكرهای ۲۷ محمد رسول الله و ۱۰ سیدالشهدا از یگان های شاخص دوران دفاع مقدس به شمار می روند كه تعداد عملیات های آفندی و مأموریت های پدافندی فراوانی در كارنامه عملیاتی دوران دفاع مقدس خود دارند.به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در چهلمین سالگرد از آغاز دفاع مقدس و ششمین هفته متمادی، از کتاب «کوهستان آتش» رونمایی نمود. کتابی که علاوه بر بیان کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول الله به تمامی اتفاقاتی که در مأموریت شناسایی محور بمو ـ دربندی خان و عملیات های والفجر ۳ و والفجر ۴ افتاده است به صورت لحظه به لحظه و مستند پرداخته است. این کتاب به صورت مشارکتی میان دو انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و نشر ۲۷ بعثت منتشرشده است. این مراسم با عنایت به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا بدون حضور رسانه ها برگزار گردید. برای آشنایی بیشتر با این کتاب با محمدجواد اکبرپور مدیر گروه مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، گلعلی بابایی نویسنده کتاب و مازیار حاتمی مدیر انتشارات نشر ۲۷ بعثت به گفتگو پرداختیم.

محمدجواد اکبرپور در پاسخ به این پرسش که با توجه به این که در آثار گروه مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، نبردهای دوران دفاع مقدس به صورت کلی موردبررسی قرار می گیرد، ازاین رو انتشار کتب نبردی با تمرکز بر عملکرد یک یگان در یک عملیات چه ضرورتی دارد، توضیح داد: اگر عملیات های دوران دفاع مقدس را مهم ترین جلوه عینی درگیری نظامی بین عراق و ایران بدانیم بدون شک یگان ها هم بعنوان مهم ترین رکن کلیدی این عملیات ها به شمار می روند که در برخی از آثار به سبب محدودیت دامنه پژوهش و سطح بررسی نقش عملکرد یگان در عملیات های دوران دفاع مقدس مغفول می ماند.

وی اضافه کرد: با حضور دکتر نائینی در مرکز، توجه به ظرفیت استان ها و یگان های دوران دفاع مقدس بیش ازپیش موردتوجه قرار گرفت و گروه مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در تعامل مشترک با سازمان حفظ آثار سپاه استان ها تصمیم گرفت یک الی سه نبرد شاخص یگان ها در دوران دفاع مقدس را در چارچوب پروژه مشترک پیگیری و منتشر نماید.

مدیر مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بیان نمود: در این حوزه گروه مطالعات نظامی با تاکید بر تجاربی که در زمینه تهیه و تألیف و انتشار کتب شناسنامه و اطلس یگانی از سال ۱۳۹۳ با یگان ها شروع کرده بود به کمک این بخش آمد. در نتیجه گروه مطالعات نظامی طی جلسات مشترک با سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در سپاه های استانی نسبت به تعیین عملیات های شاخص و پژوهشگران حاذق و ناظران مسلط اقدام نمود.

وی ضمن اشاره به انتشار کتاب «کوهستان آتش» بعنوان نخستین کار مشترک در حوزه نبرد یگانی با نشر ۲۷ بعثت اظهار نمود: یگان های پایتخت بخصوص لشکرهای ۲۷ محمد رسول الله و ۱۰ سیدالشهدا از یگان های شاخص دوران دفاع مقدس به شمار می روند که تعداد عملیات های آفندی و مأموریت های پدافندی فراوانی در کارنامه عملیاتی دوران دفاع مقدس خود دارند. علاوه بر این از یک سو به سبب اینکه این یگان ها متعلق به مرکز و پایتخت کشور بودند و موردتوجه ویژه مسؤلان سیاسی و فرماندهان نظامی بود و از طرفی به سبب اینکه پشتیبانی مردمی و حضور اقشار مردمی و فرزندان مسؤلان و فرماندهان در این یگان به شکل ویژه و قابل اعتنایی بود، باعث شد تا این یگان تاثیر به سزایی در دوران جنگ هشت ساله ایفا کند.

اکبرپور اضافه کرد: از این رو به علل مزبور گروه مطالعات نظامی بعد از برگزاری جلسات مشترک با سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و انتشارات نشر ۲۷ بعثت سلسله عملیات های شاخص این یگان در دوران دفاع مقدس را تعیین کرد و مقدمات تعیین مجری و ناظر و انعقاد قرارداد و انتشار آثار را در دستور کار خود قرار داد.

وی ضمن اشاره به ملاحظات و مشکلاتی که در این تجربه جدید پیش روی گروه مطالعات نظامی بود، اظهار داشت: پژوهش و نگارش یک کتاب نبردی در یگان های سپاه بخصوص لشکر ۲۷ محمد رسول الله امری سهل و ممتنع است. از یک سو به سبب اینکه فرماندهان و رزمندگان این لشکر همچنان پس از جنگ نسبت به حفظ خاطرات و خطرات دوران دفاع مقدس علقه و علاقه ویژه ای نشان می دهند و از این رو چند اثر وزین هم با نامهای «هم پای صاعقه» و «ضربت متقابل» منتشر نموده بودند تألیف و تولید اثر را ساده و سهل نشان می داد. از طرفی به سبب فقدان بعضی از فرماندهان شاخص و فقر اسناد موجود در آرشیو لشکر ۲۷ محمد رسول الله و نقصها اطلاعاتی در ارتباط با عملیات ها امر پژوهش و نگارش را مشکل و دشوار می کرد علاوه بر این تعدد و تکثر و گاه تناقض و تضاد روایت ها، مشکلات مذکور را دوچندان می کرد.

مدیر مطالعات نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اضافه کرد: بنابراین گروه مطالعات نظامی در تعامل مشترک با انتشارات نشر ۲۷ بعثت، از آقای گلعلی بابایی از پژوهشگران حاذق و نویسندگان صاحب سبک در حوزه آثار دفاع مقدس درخواست نمود تا عهده دار تألیف کتاب نبردی یگانی شود. در گام نخست نبرد لشکر ۲۷ محمد رسول الله در عملیات های والفجر ۳ و ۴ و ۵ (انجام نشده بمو) در دستور کار قرار گرفت. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کلیه دفاتر راوی و گزارش عملیات ها و نوارها و گزیده اسناد و کالک های در رابطه با عملکرد این یگان در عملیات والفجر ۴ را در اختیار این نویسنده محترم قرار داد و سازمان حفظ آثار سپاه محمد رسول الله و انتشارات نشر ۲۷ بعثت هم کلیه اسناد موجود در لشکر را به نویسنده واگذار کرد؛ و بعد از یک سال این اثر با تلاش شبانه روزی آقای بابایی منتشر گردید.

در ادامه گلعلی بابایی پژوهشگر و مستندنگار دفاع مقدس که خود از رزمندگان سپاه ۲۷ محمد رسول الله در دوران جنگ بوده است، ضمن اشاره به اینکه سوژه محوری کتاب «کوهستان آتش»، کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول الله در مأموریت شناسایی محور بمو – دربندی خان و عملیات های والفجر ۳ و والفجر ۴ است، اظهار داشت: فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله در این مقطع زمانی، شهید حاج ابراهیم همت بوده است. خوشبختانه شهید همت جزو فرماندهانی بوده اند که پس از انجام هر عملیات به تجزیه وتحلیل آن می پرداختند و کاملاً عملیات را شرح می دادند. به همین علت به بهترین و موثق ترین اطلاعاتی که می توانستیم از گردان ها و اقداماتشان داشته باشیم، گردآوری مصاحبه ها و سخنرانی این شهید بزرگوار بود. به همین علت ایشان در محوریت این کتاب قرار دارد.

وی افزود: البته در این کتاب واحدها و همه گردان ها حداقل دو راوی دارند که در مورد آن مسائل یا کاری که به آنها محول شده بود و اقداماتی که انجام داده بودند صحبت کرده اند. تمامی این اسناد را راویان حاضر در لشکر در همان زمان عملیات ثبت و ضبط کرده بودند و الان در اختیار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است. تعداد زیادی از راویان و آن هایی که روایت هایشان بعنوان سند در کتاب مطرح گردیده است در طول چهار سال بعدی جنگ به شهادت رسیدند؛ مانند شهید همت و شهید حاجی پور.

بابایی در ارتباط با محتوای کتاب «کوهستان آتش» توضیح داد: این کتاب بازه زمانی اردیبهشت تا آذرماه سال ۱۳۶۲ را در بردارد، این بازه زمانی تقریباً زمانی است که عملیات ها در جنوب قفل شد و دیگر انجام عملیات در زمین صاف و دشت جنوب امکان پذیر نبود. تدبیر فرماندهان این بود که به سمت غرب و شمال غرب بروند. در این کتاب در مورد عملیات هایی که در این جبهه انجام شده نقل می شود ازجمله عملیات والفجر ۳ که در کوهستان انجام شد.

وی تصریح کرد: عملیات لغو شده بمو مبحث دیگری است که یک سوم از کتاب به آن اختصاص دارد و به شناسایی هایی سخت و طاقت فرسایی که در دربندی خان و ارتفاعات شاخ شمیران انجام گرفت، می پردازد. این منطقه کوهستانی و صعب العبور است و به همین خاطر عملیات پس از شش ماه کار شناسایی لغو می شود. در نهایت کتاب به عملیات والفجر ۴ که در ارتفاعات کانی مانگا انجام شده می پردازد. این ارتفاعات مهم بود چونکه به هر دو طرف اشراف داشت و از همین جهت عراقی ها روی این کوه آتش خمپاره، آتش کاتیوشا، آتش بمباران هوایی انجام دادند.

بابایی با اشاره به اینکه کار تحقیق و پژوهش و تدوین کتاب «کوهستان آتش» حدود شانزده ماه طول کشیده است، اظهار داشت: برای تکمیل بعضی از موضوعات مطرح شده در کتاب و روایت ها مصاحبه های تکمیلی انجام دادیم؛ اما متأسفانه نتوانستیم با بعضی از فرماندهان و یا افراد مؤثر مصاحبه انجام دهیم و فقط از صحبت های آرشیوی آنها که در اختیارمان بود، استفاده کردیم ولی بهترین کسانی که می توانند جوابگو باشند کسانی هستند که در تصمیم گیری حضور داشتند و تصمیم گیر بودند وگرنه آن بسیجی می آید خاطرات خودش را می گوید، اما اینکه چرا آنجا نیروها محاصره می شوند، چرا جنازه ها جا می ماند، چرا عملیات در بمو پس از شش ماه کار شناسایی دقیق یک دفعه لغو می شود و همه به سمت یک راهکار سوخته در مریوان می آیند؟ این ها سؤالاتی بود که باید جواب داده می شد اما متأسفانه آنها نیامدند و پاسخ داده نشد.

وی ضمن اشاره به اینکه در آن مقطع فرانسه با تحویل سوپراتانداردها و موشک های اگزوسه به صدام، آتش جنگ را شعله ورتر کرد، اظهار نمود: فرانسه با این اقدام صدام را مسلح تر کرد و نسبت به اینکه به خواسته های بین المللی تن ندهد جری تر شد و فقط می گفت من صلح می خواهم ولی صلحی که نه می خواست غرامت بدهد و نه قبول کند که کسی بیاید بررسی کند که شروع کننده جنگ چه کسی بوده است یعنی قلدری اش را هنوز داشت. سبب آن قلدری این حمایت ها بود که وقتی که آخرین مدل هواپیمای جنگنده سوپراتاندارد را تحویل صدام می دهند و یا موشکی که در دریا می تواند هر کشتی را بزند تحویل صدام شد، او خودش را قدرت مطلق می داند.

نویسنده کتاب «کوهستان آتش» اضافه کرد: شهید همت از این حرکت دولت فرانسه که در جهت تشدید جنگ صورت می گیرد یک تعبیر بدی می کند و می گوید «دولت فرانسه آدم هرزه ای است که خودش را دارد عرضه می دهد».

وی نوع نگارش کتاب «کوهستان آتش» را یک مونتاژ موازی بیان کرد و اظهار داشت: در این کتاب دانای کل همان نویسنده یک مقدمه ای را بیان می کند. برای تکمیل ادعاهایی که دانای کل گفته است، یا به سند رجوع می کند و سند را می آورد یا صحبت یک فرمانده یا یک رزمنده را می آورد و یا محتوای یک جلسه را می آورد یا مثلاً در عملیات که در صحنه نبرد است آن بی سیم و گزارش لحظه به لحظه ای که راوی همراه دارد ضبط می کند. این ها به صورت موازی همدیگر را همپوشانی می کنند. در واقع از چند زاویه می آییم و مبحث را از زبان شاهدانی که در صحنه حضور داشتند نقل قول می نماییم و به شکلی آن ادعا و صحبت نویسنده یا دانای کل را راستی آزمایی می کنند.

بابایی در ارتباط با مشارکت دو انتشارات برای انتشار این کتاب اظهار داشت: با عنایت به مدیریت جدید مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و امکان دسترسی به اسناد و مدارک و پیشنهاد برای کار از جانب این مرکز، تصمیم بر مشارکت گرفته شد.

در ادامه مازیار حاتمی مدیر انتشارات ۲۷ بعثت ضمن اشاره به انتشار کتاب «کوهستان آتش» با همکاری مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اظهار نمود: یکی از برنامه های اصلی نشر ۲۷ در کنار زندگینامه نویسی یا تاریخ شفاهی، تألیف کارنامه های عملیاتی لشکر ۲۷ حضرت محمد رسول الله (ص) است. سال قبل آقای اکبرپور یکی از مدیران جوان و خلاق مرکز اسناد مطرح نمودند که در برنامه های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس حمایت و مشارکت با دیگر انتشارات ها است.

وی اضافه کرد: با عنایت به کار پژوهشی و تحقیقاتی که برای این پروژه نیاز بود، هم از نظر سندی و هم هزینه اجرای این کارها سنگین بود. از طرفی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس دارای بیشترین آرشیو اسنادی در کشور است و ما نیاز داشتیم تا برای هر مرحله ای از کار از این اسناد استفاده نماییم، با پیشنهادی هم که آقای اکبرپور برای مشارکت داده بودند ما اساسا با سرعت بیشتری می توانستیم کار را به اتمام برسانیم.

مدیر انتشارات ۲۷ بعثت ضمن اشاره به اینکه مشارکت با مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس باعث تسریع در پژوهش و انتشار کتاب «کوهستان آتش» شد، بیان نمود: با این مشارکت الحمدالله موفق شدیم کمتر از یک سال و نیم حتی زودتر از موعد قرارداد کتاب را به پایان برسانیم و بتوانیم از کتاب رونمایی به عمل آوریم.

وی از تداوم همکاری و مشارکت دو انتشارات ۲۷ بعثت و مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اطلاع داد و اظهار داشت: بعنوان دومین کار مشارکتی کتاب «کارنامه عملیاتی والفجر مقدماتی و یک لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» را آغاز به کار کردیم. هم اکنون در مرحله فیش برداری هستیم و بخشی از اسناد را هم گرفته ایم.

حاتمی خاطرنشان کرد: البته همت اصلی را آقای گلعلی بابایی دارند انجام می دهند و ما این افتخار را داریم که در خدمت ایشان هستیم. امیدواریم تا نیمه اول سال ۱۴۰۰ بتوانیم کتاب «کارنامه عملیاتی والفجر مقدماتی و یک لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» را با مشارکت مرکز اسناد و دفاع مقدس منتشر نماییم.
شما می توانید برای تهیه کتاب "کوهستان آتش" با ۲۰درصد تخفیف اینجا را کلیک کنید.
1399/08/21
14:18:18
5.0 / 5
1607
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳