راز بقای راز بقا

راز بقای راز بقا

راستابلاگ: چرا «راز بقا» تا این اندازه طرفدار دارد و علل رضایتمندی مخاطبان از این مجموعه كه یكی از علل قرار گرفتن شبكه مستند در بین شبكه های نشان دار سیماست، چیست؟به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، روزنامه وطن امروز نوشت: «نظرسنجی تازه ای که درباره میزان مخاطبان و رضایت آنها از برنامه های تلویزیونی انتشار یافت، در عین حال که نشان داد عمده برنامه های تلویزیونی کاهش مخاطب داشتند، حاوی نکته قابل تاملی بود؛ «راز بقا» که همواره در نظرسنجی های مخاطب محور تلویزیون در رده های بالا قرار داشته این دفعه هم بعنوان سومین برنامه پرمخاطب و اولین برنامه از منظر رضایتمندی مطرح گردیده است.

این سوال البته همواره مطرح می شود که چرا «راز بقا» تا این اندازه طرفدار دارد و علل رضایتمندی مخاطبان از این مجموعه که یکی از علل قرار گرفتن شبکه مستند در بین شبکه های نشان دار سیماست، چیست!

در نظرسنجی اخیر صداوسیما مجموعه مستندهای «راز بقا» با بیشتر از ۹۶ درصد رضایتمندی در رتبه نخست قرار دارد. در نظرسنجی پیشین یعنی اول شهریور ۹۹ هم مجموعه مستندهای راز بقا در حضور برنامه های گران قیمت و مطرحی چون دورهمی، عصر جدید ۲، تکرار خندوانه و کودک شو، با 26.5 درصد مخاطب در رتبه پنجم برنامه های پرمخاطب و با 92.5 درصد رضایتمندی در بین برنامه هایی قرار گرفته بود که بیشترین رضایت مخاطبان را به دنبال داشته است.

مستند «راز بقا» یکی از معروف ترین مجموعه هایی است که زندگی انواع موجودات روی کره زمین را به تصویر می کشد و حیات آنها را به صورت موشکافانه و دقیق بررسی می کند. در این مجموعه تلاش جانداران حیات وحش برای همزیستی در کنار هم یا مبارزه آنها با طبیعت و یکدیگر برای زنده ماندن به تصویر کشیده شده است و تصویربرداران ماه ها برای شکار تصاویر سوژه هایشان به دنبال شکارچی های طبیعت به این و آن سو سفر کرده اند تا تلاش حیوانات برای بقا در حیات وحش مناطق اعجاب انگیز جهان همچون طبیعت زیبای آفریقا و آمریکای لاتین را در حساس ترین لحظه ها به تصویر بکشند.

جملات بالا توضیحی است که در سایت شبکه مستند درباره مستندهای حیات وحش و برای معرفی آنها آمده است. واقعیت هم آن است که اگر بخواهیم یکی از شبکه ها را بعنوان متولی مستندهای حیات وحش و راز بقا معرفی نماییم، آن شبکه شبکه مستند است. پخش منظم برنامه های حیات وحش و تدبیر شبکه مستند جهت استفاده از کنداکتوری ثابت برای پخش این مجموعه مستندها، در کنار انتخاب مجموعه هایی که جذابیت های بالایی دارند، سبب شده مخاطبان خیلی جدی این مجموعه مستندها را دنبال کنند. «داوود نماینده» یکی از دوبلورهای مطرح و از مشهورترین نریتورهای مجموعه مستندهای «راز بقا» درباره علل پربیننده شدن مستندهای راز بقا گفته است: «راز بقا» یا حیات وحش به این علت جذاب است که انسان خودش را در مقابل طبیعت کم می بیند. من دیده ام گاه مخاطب با تماشای صحنه هایی می گوید الله اکبر. جالب است که سازنده مستند «سیاره زمین» اصلا فردی مذهبی نیست اما ۶۵ سال است با ساختن این مجموعه مستند کاری می کند که همه متوجه خدا شوند. دلیل این که این مستندها مورد توجه بیننده قرار می گیرد، این است که انسان می بیند چقدر از طبیعت دور است اما دوست دارد به آن نزدیک شود. مخاطب می بیند در این برنامه ها عشق، حیات و زندگی است.

داوود نماینده در گفت وگویی که با ایسنا داشته، با یادآوری صحنه های جذابی از مستند حیات وحش اضافه کرد: چند وقت پیش کاری را دوبله کردم که یک شیر ماده گوساله ای که از شکم مادرش افتاد را می گیرد و مادر گوساله فرار می کند. شیر گوساله را لیس می زند و فیلمبرداری تا جایی ادامه دارد که شیر گوساله را بزرگ کرده و می خواهد راهی اش کند تا برود اما گوساله می خواهد بماند. شیر لذیذترین طعمه اش را رها می کند. این خصوصیت هاست که انسان را متعجب می کند.

او افزود: اختاپوس ۶ ماه روی تخم هایش می خوابد و غذا نمی خورد تا بچه هایش متولد شوند و دانشمندان کشف کردند دلیل تکان دادن بازوهایش هم رسیدن اکسیژن بیشتر به بچه هایش است. وقتی بچه ها متولد می شوند، مادر می میرد. طبیعت دارد تدریس می کند که چگونه مادر فدای آمدن نسل آینده می شود؛ این یعنی بقا و چگونه زیستن.

یکی از اشاره های «نماینده» درباره پرمخاطب شدن مستندهای راز بقا، دوری انسان از طبیعت و علاقه مندی برای نزدیک شدن به آن است؛ واقعیت هم همین است. زندگی شهری میان انسان و طبیعت بکر فاصله انداخته و مستندهای حیات وحش فضایی را در اختیار او قرار می دهند که دستیابی به آن راحت نیست. با مستندهای راز بقا سفری تصویری میان مخاطب و حیات وحش صورت می گیرد و انسان با شگفتی های خلقت آشنا می شود. به تعبیر نماینده، این مجموعه مستند کاری می کند که همه متوجه خدا شوند.

یکی دیگر از علل دیده شدن و پرمخاطب شدن برنامه های مستند، استمرار درست و منطقی، نبود تکرارهای زائد و ضد مخاطب و قرار دادن این مستندها در کنداکتور درست و پرمخاطب (مثلا ساعت ۲۳ شبکه مستند) است. این برنامه با اینکه غیر تولیدی و در ردیف برنامه های خارجی تلویزیون است ولی هنوز مخاطبان خویش را دارد؛ مخاطبانی راضی که شاید برنامه های سنگین بعضی از شبکه ها نمی توانند آنها را سمت خود بکشانند. فرصت برنامه های راز بقا و حیات وحش می تواند کلاسی آموزشی برای مستندسازان طبیعت در ایران هم باشد. با اینکه امکانات تولید مستند از حیوانات در ایران آن گونه که در غرب توسعه یافته، وجود ندارد اما تنوع زیستی و جغرافیایی در کشور ما به نحوی است که در هر منطقه می توان مستندی خاص آن منطقه تولید کرد. نه این که کارهایی در این راستا صورت نگرفته باشد اما به علل فنی و کیفی پرمخاطب نشده اند.

پیش تر در «وطن امروز» در گفتگو با یکی از مستندسازان حوزه طبیعت و بوم گردی در اینباره حرف زدیم و این بحث عنوان شد که در کشور ما به نحوی که به زندگی حیوانات در مستندهای خارجی پرداخته می شود، نمی گردد ورود کرد. آرش جعفریان، طراح مستند «البرزیست» در اینباره اظهار داشته بود: این که در یک مستند به صورت مستقیم و خاص به گونه های مختلف جانوری پرداخته شود مختص برنامه های شبیه «راز بقا» است که البته این گونه مستندها هم طرفدارهای پروپاقرص خویش را دارد اما ما در مستندهای خود به دنبال این مورد نبودیم؛ مگر آن که به گونه خاصی از یک حیوان در قسمتی از مستند اشاره شود که به این مورد هم با نگاه تعامل انسان ها با آن حیوان پرداخته می شد، چونکه در مستندهای گروه البرزیست حلقه اصلی چالش ها و جاذبه ها «سفر و طبیعت گردی» است.

به هر ترتیب باید تلاش شود از فرصت مستندهای حیات وحش بیشتر استفاده نمود. قرار گرفتن برنامه های مستند حیات وحش در بین ۵ برنامه پرمخاطب تلویزیون طی ماه های متمادی و رشد شبکه مستند از جهت تعداد مخاطب که بیشتر متاثر از پخش مستندهای طبیعت و حیات وحش است، اهمیت و جایگاه برنامه های اینچنینی در نظر مخاطبان را یادآوری می کند.»
1399/08/08
14:33:25
5.0 / 5
1695
تگهای خبر: روزنامه , زندگی , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵