ابداع رگ های الكترونیكی برای بهبود جریان خون و ترمیم زخم

ابداع رگ های الكترونیكی برای بهبود جریان خون و ترمیم زخم

راستابلاگ: پژوهشگران چین و سوئیس با همكاری یكدیگر موفق شده اند نوعی رگ الكترونیكی ابداع كنند كه می توان از آن برای بهبود جریان خون و ترمیم زخم استفاده نمود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان چین و سوئیس با همکاری یکدیگر، یک ابزار پزشکی قابل کاشت در بدن ابداع نموده اند که عملکرد آن شبیه به رگ های خونی است اما از همتای طبیعی خود چند گام نیز فراتر برمی دارد. پژوهشگران در آزمایش روی خرگوش ها نشان دادند که از این رگ الکترونیکی می توان نه فقط برای تسهیل جریان خون، بلکه برای کمک به دارورسانی، ترمیم زخم و حتی ژن درمانی نیز بهره برد.
دانشمندان سال ها تلاش نموده اند تا به مهندسی زیستی رگ های خونی بپردازند که می توانند به بررسی بیماری ها و درمان نارسایی کلیوی کمک کنند و جایگزین مناسبی برای رگ های خونی افرادی باشند که از بیماری های قلبی- عروقی رنج می برند.
این رگ های الکترونیکی جدید، با بهره گیری از یک میله استوانه ای ساخته شده اند که می تواند یک غشای رسانای فلز- پلیمر را حرکت دهد. این ابزار، انعطاف پذیر و قابل تجزیه زیستی هستند و مداری را در بر می گیرند که می تواند با سایر ابزارهای الکترونیکی هماهنگ شود تا وظایف متفاوتی مانند دارورسانی کنترل شده را انجام دهد.
پژوهشگران در یک آزمایش نشان دادند که چگونه شبیه سازی الکتریکی رگ خونی در ترمیم زخم می تواند به بهبود تکثیر لایه درون رگی که در سطح داخلی رگ های خونی طبیعی قرار دارد، کمک نماید. آنها در یک آزمایش دیگر، رگ خونی الکترونیکی را به ابزاری متصل کردند که یک دامنه الکتریکی را به وجود می آورد تا سلول ها نفوذ پذیرتر شوند. این کار، به پژوهشگران کمک کرد تا DNA یک پروتئین فلورسنت سبزرنگ را به سه نوع متفاوت از سلول های رگ خونی برسانند.
پژوهشگران در مرحله بعد، توجه خودرا به بررسی های درون جانداری معطوف داشتند و طی آن، رگ خونی الکترونیکی را بعنوان جایگزینی برای شریان اصلی خرگوش ها به کار گرفتند که خون را به مغز، گردن و صورت می رساند. این ابزار به مدت سه ماه مورد بررسی قرار گرفت و توانست جریان کافی خون را امکان پذیر سازد. تجزیه و تحلیل اندام های داخلی خرگوش بعد از برداشتن رگ های کاشته شده در بدن، هیچ نشانه ای از التهاب نشان نداد.
پژوهشگران امیدوارند که بتوانند بررسی های بیشتری را بر اساس نتایج این پژوهش عرضه کنند و ایمنی این ابزار را اثبات کنند.
این پژوهش، در مجله "Matter" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/11
21:06:55
5.0 / 5
1622
تگهای خبر: الكترونیكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲