جلوگیری از ریزش مو با كمك سلول های بنیادی

جلوگیری از ریزش مو با كمك سلول های بنیادی

به گزارش راستابلاگ پژوهشگران آلمانی و فنلاندی در بررسی جدیدی نشان داده اند كه شاید با ایجاد تغییراتی در سلول های بنیادی بتوان از ریزش مو پیشگیری كرد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه کلن"(University of Cologne) آلمان و "دانشگاه هلسینکی"(University of Helsinki) فنلاند، مکانیسمی را کشف کرده اند که جلوی از دست دادن مو را می گیرد. آنها دریافتند سلول های بنیادی فولیکول مو که برای رشد باردیگر مو ضروری هستند، می توانند با تغییر حالت متابولیک مو در واکنش به تراکم پایین اکسیژن در این بافت، عمر آنها را بالا برند.
بافت هایی مانند پوست و فولیکول موهای آن، روزانه در معرض تغییرات محیطی مانند پرتو فرابنفش قرار می گیرند. ماده لطمه دیده به صورت پیوسته پاکسازی و بازسازی می شود. ماده مرده، توسط سلول های بنیادی جایگزین می گردد. فعالیت بافت، به سلامت و عملکرد سلول های بنیادی وابسته است و کاهش تعداد آنها به پیری ختم می شود. "سارا ویکستروم"(Sara Wickström)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بااینکه نقش سلول های بنیادی در روند پیری ثابت شده است اما اطلاعات کمی در مورد مکانیسمی که این سلول های مهم را در بلندمدت حفظ می نماید، وجود دارد. فولیکول مو با سلول های بنیادی قابل شناسایی خود می تواند یک مدل بی نقص جهت بررسی این مساله باشد.
پژوهشگران برای درک اینکه چه چیزی عملکرد سلول های بنیادی را از عملکرد "سلول های دختر"(daughter cells) متمایز ساخته است، خاصیت های متابولیکی سلول ها را بررسی کردند. در همهٔ انواع تقسیم سلولی، سلولی را که در حال تقسیم است، سلول مادر و سلول های حاصل از تقسیم را سلول های دختر می نامند. دکتر "کریستین کیم"(Christine Kim)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بررسی ها نشان داده اند که سلول های بنیادی و سلول های دختر، خاصیت های متابولیک مجزایی دارند. بررسی های ما نشان می دهند که یک مولفه مولکولی موسوم به "Rictor" نقش مهمی بر عهده دارند اما این نقش کمتر درک شده است.
پژوهشگران در بررسی های جامع تر نشان دادند که کاهش سلول های بنیادی، به خاطر فقدان انعطاف پذیری متابولیک است. سلول های بنیادی در آخر هر چرخه احیا که طی آن، موی جدید ایجاد می شود، به جایگاه مخصوص خود بازمی گردند و فعالیت را از سر می گیرند. دکتر "ژیاولی دینگ"(Xiaolei Ding)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: یافته اصلی پژوهش ما این است که این توانایی برگشت پذیری سلول ها نیازمند این است که سوخت و ساز گلوتامین و تنفس سلول ها باید به پروسه قندکافت تغییر کند. سلول های بنیادی، در محیطی با اکسیژن پایین ساکن هستند؛ بدین سبب از گلوکز بجای گلوتامین بعنوان منبع کربن برای تولید انرژی و پروتئین استفاده می نمایند. این تغییر به خاطر تراکم پایین انرژی و سیگنال دهی Rictor رخ می دهد. از بین رفتن Rictor، به نقص توانایی برگشت پذیری سلول و از دست دادن مو منجر می شود.
پروفسور "سابین امینگ"(Sabine Eming)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هدف اصلی ما این است که در آینده، یافته های این پژوهش را به زیست شناسی سلول بنیادی انسان انتقال دهیم تا شاید بتوانیم با کمک دارو از پیر شدن فولیکول مو پیشگیری نماییم.
این پژوهش، در مجله "Cell Metabolism" به چاپ رسید.1399/07/08
23:53:45
5.0 / 5
1344
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲