تأثیر كووید-19 بر زندگی افراد مبتلا به ام اس پیشرونده

تأثیر كووید-19 بر زندگی افراد مبتلا به ام اس پیشرونده

محققان آمریكایی یك مطالعه بین المللی بزرگ انجام داده اند و در آن به بررسی تأثیر بیماری همه گیر كووید-۱۹ بر افراد مبتلا به ام اس پیشرونده(MS) پرداخته اند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، محققان "بنیاد کسلر"(Kessler Foundation) آمریکا در مطالعه اخیرشان که بر روی ۱۳۱ فرد مبتلا به این بیماری از شش کشور کانادا، ایالات متحده، ایتالیا، انگلیس، دانمارک و بلژیک انجام دادند، دریافتند در مقایسه با دوران قبل از شیوع کرونا افراد مبتلا به بیماری ام اس در دوران همه گیری این بیماری و قرنطینه گرفتار تغییرات اندکی شده و علایم افسردگی و اضطراب کمی داشته اند که این مورد تأثیر کمی بر کیفیت زندگی آنها گذاشته است.
بیماری همه گیر کووید-۱۹ تاثیر قابل توجهی بر جمعیت عمومی داشته است و سبب نگرانی افراد سراسر جهان شده است که البته این نگرانی در بعضی افراد بیشتر بوده چون که آنها بیشتر از سایرین در معرض مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند. طی این مطالعه محققان از این فرصت استفاده کردند تا بتوانند تاثیر همه گیری این بیماری را بر روی جمعیت افراد مبتلا به ام اس پیشرونده ارزیابی کنند.
ام اس یا گرفتگی بافت های گوناگون(Encephalomyelitis Disseminata یا Multiple Sclerosis) که با نام اختصاریِ اِم اِس یا MS شناخته می شود، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف های میلین سلول های عصبی در مغز و نخاع صدمه می بینند. این صدمه دیدگی می تواند در توانایی بخش هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند اختلال ایجاد کند و سبب به وجود آمدنِ علایم و نشانه های زیادِ جسمی شود. ام اس به چند شکل ظاهر می شود و علایم جدید آن یا به صورت عودِ مرحله ای(به شکل برگشتی) یا در طولِ زمان(به شکل متناوب) اتفاق می افتد.
شرکت کنندگان این مطالعه از ماه مه ۲۰۲۰ تا ژوئیه ۲۰۲۰ به علت بیماری مذکور در قرنطینه بودند و تعامل اجتماعی خویش را کاهش داده بودند و به قول محققان تنها چهار درصد از آنها به کووید-۱۹ مبتلا شده بودند.
نتایج مطالعه محققان نشان داد که این افراد در این زمان گرفتار اندکی افسردگی و اضطراب شده اند و این مورد کیفیت زندگی آنها را بسیار کم تحت تأثیر قرار داده است. تاثیر علامت شناسی ام اس بر عملکردهای زندگی روزمره هم به میزان قابل توجهی کم بود.
محققان طی این مطالعه اظهار کردند: به نظر می آید با عنایت به تغییرات اندکی که در وضعیت روحی افراد مبتلا به ام اس طی این دوران مشاهده شده می توان گفت افراد مبتلا به ام اس پیشرونده به صورت موثرتری با شرایط قرنطینه سازگار شده اند چونکه این افراد با آگاهی از افزایش ریسک، احتمالاً آنها اقدامات احتیاطی ایمنی اولیه را انجام داده اند و یک حس کنترل در آنها به وجود امده که توانسته اند با احساسات منفی مقابله کنند. یافته ها نشان داد که اغلب شرکت کنندگان این مطالعه در حین قرنطینه فعالانه مشغول فعالیتهای ذهنی و جسمی بودند.
منبع:

1399/06/16
22:59:17
5.0 / 5
1518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴