ثبت نام بیشتر از 2400 داوطلب در چهارمین دوره مسابقه دانش­ آموزی نور

ثبت نام بیشتر از 2400 داوطلب در چهارمین دوره مسابقه دانش­ آموزی نور

با به انتها رسیدن فراخوان چهارمین دوره مسابقه دانش آموزی نور ۲ هزار و ۴۰۹ دانش­ آموز از ۵ كشور جهان در این رویداد ثبت نام كردند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، فراخوان چهارمین دوره مسابقه دانش آموزی نور؛ گرامیداشت عمر یاغی، برگزیده جایزه مصطفی(ص) در مردادماه ۱۳۹۸ اعلام گردید و مهلت ارسال آثار تا ۳۱ اردیبهشت­ ماه سال ۱۳۹۹ ادامه یافت؛ اما با عنایت به شیوع کرونا و عدم حضور دانش ­­آموزان در مدارس خود، علاوه بر تمدید این دوره تا آخر مردادماه ۹۹، شرایط ویژه ­ای برای این دوره از مسابقه دانش ­آموزی نور اتخاذ شد.
به منظور رعایت اصول بهداشتی اعلام شده از جانب سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت در خصوص رعایت فاصله اجتماعی و اجتناب از اجتماعات، از آغاز خردادماه ۹۹، ثبت­ نام به صورت خانوادگی برای دانش ­­آموزان امکان پذیر شد و هر دانش ­آموز می توانست بعنوان سرگروه در منزل و با مشارکت اعضای خانواده خود در مسابقه شرکت نماید.
از دیگر شرایط این دوره این بود که در بخش راهنمای علمی که در سایت مسابقه معرفی شده بود، ایده ­های متنوع علمی مربوط با مبحث مسابقه با در نظر گرفتن امکان اجرا در منزل، به صورت مستمر و روزانه به دانش­ آموزان شرکت کننده معرفی می ­شد.
در چهارمین دوره مسابقه دانش ­آموزی نور؛ گرامیداشت عمر یاغی، ۲ هزار و ۴۰۹ دانش ­آموز در چارچوب یک هزار و ۸۷ گروه شرکت کردند که تعداد ۶۹۱ فیلم ارسال کردند. شرکت کنندگان این دوره از مسابقه دانش ­آموزی نور از ۶ کشور جهان همچون مراکش، الجزایر، مالزی، هند، افغانستان و ایران هستند.
دوره چهارم مسابقه دانش ­­­آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور عمر یاغی، برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۵، از مردادماه سال قبل شروع شد و مبحث این دوره از مسابقه ساخت فیلم های علمی یک دقیقه ­­ای از آزمایش ­­­هایی در مباحث مختلف ماده و انرژی است.
مسابقه دانش آموزی نور که هر ساله به نام و بزرگداشت یکی از دانشمندان بزرگ جهان برگزار می شود، در دوره نخست خود با عنوان «مسابقه دانش ­آموزی نور؛ گرامیداشت ابن­­­ هیثم» به مناسبت یک­ هزارمین سال انتشار کتاب المناظرِ ابن هیثم، ریاضی­ دان و فیزیک­ دان شهیر جهان اسلام و دانشمند صاحب نام جهانی در زمینه فیزیک نور، برگزار گردید. مبحث آن دوره از مسابقه که مباحث نور و کاربردهای آن بود، مشارکت بیشتر از چهار هزار دانش آموز در سرتاسر کشور را با ارسال ۱۶۵۰ فیلم ثبت نمود و از صاحبان ۲۰۰ اثر منتخب، تقدیر گردید.
مسابقه دانش آموزی نور در سال دوم برگزاری خود، گرامیداشت پروفسور جکی­ یینگ؛ برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۵ نام گرفت. این دوره از مسابقه در تمامی حوزه های علمی همچون فیزیک، شیمی، زیست شناسی، ریاضیات، نجوم و یا تلفیقی از علوم مختلف بود که در نهایت بیشتر از پنج­ هزار دانش آموز، دو هزار فیلم از آزمایش های علمی خویش را ارسال کردند و در روز اختتامیه هم از ۱۰۰ گروه دانش آموزی منتخب تقدیر گردید.
بر مبنای اعلام ستاد ارتباطات و اطلاع ­رسانی بنیاد مصطفی(ص)، دور سوم مسابقه دانش ­آموزی نور به نام و بزرگداشت ابن­­رزاز جَزَری در بخش مدارس در حوزه رباتیک برگزار گردید که الجزری از موثرترین دانشمندان در علم رباتیک و بدون شک بنیان­گذار مکانیزم های مکانیکی در جهان بوده است. مبحث این دوره از مسابقه ساخت ساز و کارهای(مکانیزم­ های) حرکتی و آزمایش ­­هایی در مباحث مختلف مکانیک بود که پنج ­هزار و ۱۲۲ دانش آموز در چارچوب ۲ هزار و ۱۸۳ گروه ثبت ­نام کردند و یک هزار و ۷۳۳ فیلم به سایت دبیرخانه ارسال شد و در نهایت در روز اختتامیه از ۱۰۰ گروه منتخب تقدیر به عمل آمد.
منبع:

1399/06/15
14:58:38
5.0 / 5
1622
تگهای خبر: سازمان , سایت , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان راستابلاگ