مایكروویو فقط غذا گرم نمی كند!

مایكروویو فقط غذا گرم نمی كند!

دانشمندان با بهره گیری از داده ها و مشاهدات ماهواره ˮپلانكˮ كه از امواج مایكرو یا مایكروویو استفاده می نماید، یك تصویر از تمام آسمان ساخته اند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از ESA، این تصویر چند فرکانسی از تمام آسمان با بهره گیری از امواج مایکرو و با بهره گیری از داده های ماموریت فضاپیمای "پلانک"(Planck) متعلق به آژانس فضایی اروپا که طیف الکترومغناطیسی را از ۳۰ گیگاهرتز تا ۸۵۷ گیگاهرتز پوشش می دهد، حاصل شده است.

ماهواره پلانک یک فضاپیمای طراحی شده در مرکز فضایی مندلی کن است و هدف آن مشاهده ناهمسانگردی های تابش زمینه کیهانی (سی ام بی) در تمام آسمان، با بهره گیری از حساسیت و تفکیک زاویه ای بالا است.

ساختار متلاطم و ابری تابش پس زمینه مایکروویو کیهانی، با نوسانات درجه حرارت کم که نشان دهنده تغییرات چگالی مقدماتی است که ساختار کیهانی امروز از آن سرچشمه گرفته است، در مناطق با عرض جغرافیایی بالا نقشه به وضوح قابل مشاهده می باشد. باند مرکزی تصویر نیز کهکشان ما یعنی کهکشان راه شیری است. بخش بزرگی از تصویر هم تحت تأثیر انتشار گاز و غبار آن است.

در سمت راست این تصویر، زیر کهکشان راه شیری، ابر بزرگی از گاز در کهکشان ما قرار دارد. کمان نوری اطراف آن "حلقه برنارد" (Barnard’s Loop) است که حبابی در حال گسترش از یک ستاره منفجر شده است.

حلقه برنارد یک نیم حلقه وسیع در صورت فلکی جبار است. وسعت ظاهری آن در آسمان از ابط الجوزا تا ستاره پای راست شکارچی ادامه دارد. فاصله آن با ما ۵۱۸ سال نوری تا ۱۴۳۴ سال نوری است. وسعتش ۱۰۰ تا ۳۰۰ سال نوری است. ممکنست در موقعیتی تاریک که آلودگی نوری وجود ندارد، با چشم غیر مسلح دیده شود.

"پلانک" تمام کهکشان های دیگر را نیز دیده است. کهکشان بزرگ مارپیچی در آندرومدا که ۲.۲ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، بعنوان تابشی از نور نقره ای مایکروویو ظاهر شده است که از سردترین گرد و غبار در بدنه غول پیکرش منتشر می شود.

کهکشان های دیگر که دورتر هستند، با سیاه چاله های غول پیکر نیز در این تصویر بعنوان چند نقطه در تصویر نمایان هستند.

همانطور که گفته شد، این تصویر از داده های جمع آوری شده توسط ماموریت "پلانک" متعلق به آژانس فضایی اروپا در نخستین بررسی کلی از آسمان حاصل شده است و از مشاهدات ثبت شده بین اوت ۲۰۰۹ تا ژوئن ۲۰۱۰ به دست آمده است.
1399/06/08
21:53:49
5.0 / 5
2053
تگهای خبر: ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱