پیشخوان ملی هنرهای اجرایی ایران چیست؟

پیشخوان ملی هنرهای اجرایی ایران چیست؟

راستابلاگ: SHOWCASE یا «نخستین پیشخوان ملی هنرهای اجرایی ایران» امكانی است برای كارگردانان و گروه های تئاتری ایرانی كه آن چه را انجام داده و می دهند در قالبی متمركز و فشرده در معرض دید میهمانان خارجی بگذارند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر، در بخش بین الملل سی و هفتمین دوره ی این رویداد شاهد رخ دادن اتفاقی خواهیم بود كه بااینكه در دوره های پیشین نمونه هایی كم و بیش مشابه با آن باز به وقوع پیوسته است اما این دفعه با روشی هدفمند و با تمركز بر نشان دادن آثار ایرانی در قالبی نو به میهمانان خارجی و با نامی تازه، تحت عنوان SHOWCASE ظاهر میگردد.
معادل فارسی پیشنهادی سی و هفتمین دوره از جشنواره ی تئاتر فجر برای SHOWCASE، پیشخوان است و در عبارتی بست یافته تر «نخستین پیشخوان ملی هنرهای اجرایی ایران» نام گرفته است و مقرر است از ۲۵ تا ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ به مدت پنج روز و همزمان با جشنواره برگزار گردد.
سعید اسدی، دبیر بخش بین الملل سی و هفتمین جشنواره ی تئاتر فجر در این مورد اظهار داشت: الگویی كه امروز در جهان وجود دارد و یكی از مهمترین امكانات معرفی آثار به فضای بین المللی را در اختیار برگزاركنندگان می گذارد SHOWCASEاست كه ما عنوان «پیشخوان» را بعنوان معادل فارسی اش پیشنهاد داده ایم و در واقع جایی است كه شما می توانید در آن به عرضه داشت (Presentation) بپردازید. پیشخوان ها معمولا مكانی هستند كه امكان عرضه داشت را برای شما فراهم می كنند و ویترین هم می نامندشان و ما آنرا بعنوان امكانی تلقی كرده ایم كه میگردد گزیده های مناسب را كه قابلیت نمایش در ماركتینگ بین المللی دارند درش نشان داد. این چیزی است كه در خیلی از نقاط جهان یا در دل جشنواره ها یا در كنار جشنواره ها یا بعنوان رویدادی مستقل رخ می دهد و در ایران هم پیش تر شكل های مشابه اش را به روش های مختلف تجربه كرده ایم و حال می خواهیم باردیگر معرفی اش نماییم و یكی از كارهایی كه در دوره ی سی و هفتم جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر انجام می دهیم این است كه نگاهی منسجم به این مسئله داشته باشیم.
او اضافه كرد: قبل از این وقتی مهمانانی را به جشنواره دعوت می كردیم در واقع عملا در حال انجام همین كار بودیم اما برنامه ای مدون برای آن نداشتیم و این جا شاهد برنامه ای مدون و عنوانی مشخص هستیم كه هم مهمانانش با دقت برگزیده می شوند و از كسانی هستند كه می توانند این فرصت را برای ما بسازند و هم هنرمندان و گروه های ایرانی بر طبق قاعده ای مشخص كه در چارچوب پلت فرم پیشنهاد داده ایم در آن حاضر می شوند و این اتفاق را رخ می دهند.
اسدی با اشاره به بخش های گوناگون SHOWCASE توضیح داد: میهمانان ما در جشنواره در طول پنج روز از ۲۵ تا ۲۹ بهمن به شكلی متمركز به برنامه هایی خواهند پیوست كه در آنها امكان آشنایی با هنرهای اجرایی مان فراهم میگردد و زمینه ای به وجود می آید كه به واسطه این آشنایی امكان حضور در فضایی بین المللی برای تئاتر ایران هم احداث شود. در فراخوان توضیح داده شده است كه بخش های مختلف این پیشخوان به چه صورت برگزار می گردد. در واقع ما بعضی از كارهایی را كه روی صحنه خواهیم داشت برحسب كیفیت سنجی ای كه توسط جشنواره انجام میگردد و البته بر طبق ابراز تمایل گروه های حاضر در جشنواره كه در چارچوب ثبت نام در این رویداد بروز پیدا می كند، در طول آن پنج روز در معرض دید میهمانان خارجی قرار می دهیم و این بخش حدودا شبیه به آن چیزی است كه پیش تر هم اتفاق می افتاد و در چارچوب آن میهمانان بعضی از اجراها را می دیدند منتها در این جا كسانی كه طبق فراخوان برای سهیم شدن در این رخداد ابراز تمایل كنند برحسب انتخاب جشنواره در معرض دید قرار می گیرند و این بخش را اجراهای اصلی یا Main Performances نامیده ایم.
دبیر سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر افزود: بخش دیگری كه با عنوان اجراهای پیوست یا Linked Performances مشخص شده است شامل كارهایی است كه می تواند روی صحنه دیده شود اما مربوط به بخش «به علاوه ی فجر» است و حتی آثاری هم كه در جشنواره نیستند می توانند در این بخش ثبت نام كنند و از لینك های ما با میهمانان بهره ببرند و آنها را به تماشاخانه های خود دعوت كنند و كارشان را در معرض دیدشان بگذارند. این بخش می تواند حوزه های مختلف تئاتر را دربربگیرد؛ از آثاری كه روی صحنه هستند تا آثار خیابانی و محیطی و انواع و اقسام اجراهای دیگرگونه و این فرصت سازی ای است كه ما در چارچوب دیده شدن اجرا روی صحنه توسط این میهمانان فراهم نموده ایم.
او اظهار داشت: علاوه بر این چند برنامه دیگر هم خواهیم داشت كه در طول روز رخ می دهند و یكی از آنها امكان Presentation یا عرضه داشت یا نمایش است و در چارچوب سه بخش صورت می گیرد؛ در عرضه داشت جامع یا Total Presentation این زمان را به یك گروه می دهیم تا با عنایت به فرمتی كه معرفی كرده ایم كارش را در محدوده زمانی ۱۲ دقیقه برای متخصصینی كه میهمان ما هستند عرضه نماید. جزئیات این نمایش باز در فراخوان ما مشخص است و دوستان می توانند آنرا مطالعه كنند. شكل دوم، ایده پردازی مختصر و مفید یا Pitching است و برخلاف عرضه داشت جامع كه طی آن زمان بیشتری در اختیار نمایش كننده قرار می گیرد در این بخش زمان بسیار كوتاه است و تعداد بیشتری كار در زمان كوتاه تری نمایش می شوند و در نهایت گونه ای ملاقات چهره به چهره یا Fast Dating را شاهد خواهیم بود كه ملاقاتی با زمان بندی محدود است و نمایش دهندگان می توانند با هر كدام از میهمانان كه علاقه مند باشند دیدار كنند و طی آن دیدار به نمایش ی مواد و مصالحی بپردازند كه می تواند شامل خلاصه ی كار، فیلم اثر، پرونده ی اجرایی و چیزهای دیگر باشد كه كار را معرفی نماید. این سه شكل عرضه داشت است كه ما در این برنامه در نظر گرفته ایم.
علاقه مندان به حضور در «نخستین پیشخوان ملی هنرهای اجرایی ایران» می توانند تا ۱۵ دی فرم درخواست حضور در آنرا به زبان فارسی برای برگزاركنندگان ارسال نمایند و تا ۲۲ دی فرم اطلاعات اجرا را به زبان های فارسی و انگلیسی به همراه دیگر اقلام اطلاع رسانی بفرستند. همین طور نمایش مواد تصویری، صوتی، اطلاعات جامع گروه و اجراها و مشخصات وب سایت اختصاصی حداكثر باید تا اول بهمن برای ایمیل NSIP.FITF@GMAIL.COM ارسال شود و لیست آثار حاضر در آن دهم بهمن به انتشار می رسد.1397/10/11
13:45:09
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: بین المللی , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳