انتظار سه روستای منحصربفرد سیستان و بلوچستان برای ملی شدن

انتظار سه روستای منحصربفرد سیستان و بلوچستان برای ملی شدن

به گزارش راستابلاگ رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد: پرونده ثبتی سه روستاهای منحصر به فرد در استان سیستان و بلوچستان، توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال تدوین است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز عمرانی با اعلان اینکه سه دهکده نَدودوک (بارگدن)، گوجگ دَپ (کوچکدام) و کددپ (کُدگَری) در منطقه کوهستانی و صعب العبور سفیدکوه مکران قرار دارند، اضافه کرد: این روستاها دارای معماری مدور و سنگی هستند که شباهت بسیار زیادی با روستاهای دوره نوسنگی دارند.
او امرار معاش مردم این سه روستا را به شیوه دامداری، کشاورزی و باغداری دانست و افزود: تعاملات فرهنگی این جوامع بسیار به جوامع نوسنگی و مس و سنگی نزدیک است. چنین جوامعی با خاصیت های منحصر به فرد پیش ازتاریخی در ایران تنها در این منطقه از استان سیستان و بلوچستان به چشم می خورند که متاسفانه با سهل انگاری های صورت گرفته به سرعت در حال نابودی هستند.
وی با تاکید بر این که حفظ این روستاهای در حال تخریب به صورت موجود، علاوه بر حفظ فرهنگ جوامع روستانشین بلوچستان می تواند بستری برای انجام مطالعات پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری باشد، اضافه کرد: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در اولین مرحله با ثبت سه روستای یاد شده به حفظ فرهنگ و ساختار این جوامع کمک میکند.
بگفته عمرانی؛ بمنظور تدوین پرونده های ثبتی این سه روستا تیمی به سرپرستی حسین واحدی در این منطقه حضور دارند و در حال گردآوری اطلاعات مربوط به مطالعات باستان شناسی، زبان شناسی، مردم نگاری و مستند سازی هنرهای سنتی حول سه روستای بارگدن، کوچکدام و کددپ هستند.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری امیدوار است تا در آینده نزدیک با ثبت این سه روستای منحصربفرد، فرهنگ غنی مردمان کوهستان سفیدکوه مکران حفظ شود.1399/04/17
23:52:21
5.0 / 5
2369
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان راستابلاگ