تاثیر امام خمینی(ره) بر شعر و ادبیات

تاثیر امام خمینی(ره) بر شعر و ادبیات

به گزارش راستابلاگ نشست فرهنگی «عصر روح الله» به صورت زنده از راه فضای مجازی برگزار گردید.


به گزارش راستابلاگ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، نشست فرهنگی «عصر روح الله» سه شنبه ۱۳ خرداد همزمان با فرارسیدن سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(قدس سره) و قیام ۱۵ خرداد، با حضور محمدسرور رجایی (شاعر و فعال فرهنگی افغانستانی) و حسین قرایی (پژوهشگر تاریخ شفاهی ادبیات انقلاب) و با اجرای میثم رشیدی مهرآبادی به صورت زنده از راه فضای مجازی برگزار گردید.
آغاز دوران نویسندگی با نوشتن از امام
محمدسرور رجایی در ابتدای این نشست با بیان خاطره ای درباره آغاز فعالیت خود در حوزه نویسندگی و همینطور علاقه مردم افغانستان به امام خمینی(قدس سره) اظهار داشت: من از سال های نوجوانی به نوشتن علاقه داشتم و قبل از اینکه به ایران بیایم این کار را انجام می دادم، در حالیکه در آنجا کسی را برای راهنمایی و آموزش نداشتم و هرچه می خواستم برای خودم می نوشتم. اولین باری که تصمیم گرفتم به صورت جدی دست به قلم شوم و مطلبی بنویسم، مربوط به زمانی بود که در پیشاور پاکستان ساکن بودم به مناسبتی به خانه فرهنگ ایران رفتم و در مسابقه مقاله نویسی با محوریت امام خمینی(قدس سره) شرکت کردم.
او اضافه کرد: در آنجا من مطلبی در پنج برگ نوشتم و تحویل دادم. متاسفانه در روز نهایی اعلام برندگان به علت اینکه کارت دعوت نداشتم من را به خانه فرهنگ راه ندادند و برگشتم، اما همان شب یکی از دوستانم از برگزیده شدن من بعنوان نفر سوم اطلاع داد. در حالیکه نفرات اول و دوم دو فرد پاکستانی با مدرک دکتری بودند. در آن زمان مبلغ ۱۰۰۰ روپیه پاکستانی و همینطور یک جلد یکتاب «جاذبه و دافعه علی(علیه السلام)» اثر استاد شهید مطهری را دریافت کردم. پس از این ماجرا به ایران آمدم و آموزش ها زیر نظر استادان را دنبال کردم.
رجایی در ادامه سخنان خود به کتاب «در آغوش قلب ها» از انتشارات راهیار اشاره نمود و اظهار داشت: من این کتاب را در سه بخش خاطرات، اشعار و عکس ها از تأثیرات امام خمینی(قدس سره) در افغانستان تهیه کردم. در واقع با انتشار این کتاب می خواستم این پیام را بدهم که دوستان ایرانی هم بدانند که امام نه تنها در ایران بلکه در فراسوی مرزهای ایران علاقه مندان و مریدانی بسیاری داشته و دارد که خیلی از آنها حتی در این راه به شهادت رسیدند.
زوایایی از علاقه و ارادت مردم افغانستان به امام
این شاعر و نویسنده با اشاره به تأثیرات قیام امام راحل و انقلاب اسلامی در افغانستان اظهار داشت: امروز خیلی از مردم و جامعه افغانستان و همینطور خیلی از مردم ایران نمی دانند زمانی که انقلاب در سال ۵۷ به پیروزی رسید، عکس امام در بالای دروازه سفارت ایران در کابل نصب شده بود و این اتفاق سبب شد مردم برای دیدن عکس امام هجوم آورند. در این زمان ازدحام مردم به حدی می شود که نیروهای امنیتی شهر کابل چهار خیابان منتهی به سفارت ایران در کابل را می بندند.
او تاکید کرد: مردم افغانستان شامل شیعه و سنی ارادت خاصی به امام خمینی (قدس سره) داشته و دارند. تا جایی که در تاریخ می بینیم وقتی که مردم اعتراضات مسلمان قندهار بر ضد دولت کمونیستی افغانستان شدت می گیرد، آنها با شعار «... رهبر ما خمینی است» قیام خویش را آغاز می کنند.
رجایی خاطرنشان کرد: جالب است بدانید قبل از انقلاب و قبل از کودتا در افغانستان تصاویری از امام خمینی(قدس سره) در خانه مقلدان و علاقه مندان امام وجود داشت. این در حالی بود که دولت آن زمان یکی از مصادیق جرم را داشتن عکس یا رساله حضرت امام اعلام نموده بود که مجازاتی تا حد اعدام داشت. در دوران جهاد وقتی مجاهدان اسلامی از ایران به افغانستان می آمدند، بخشی از مواد فرهنگی شامل کتاب ها و نوارهای کاست و به خصوص عکس حضرت امام را با کیفیت خوبی که در ایران چاپ می شد، بعنوان سوغات، هدیه و یک تحفه پرارزش برای دوستانشان در افغانستان می آوردند.
این شاعر و نویسنده افغانستانی افزود: وقتی به یک تعداد از شعرها و خاطره ها و عکس ها رسیدم و احساس کردم این مجموعه قابلیت کتاب شدن را دارد، آنرا منتشر کردم. همه خاطرات این کتاب برای من عزیز و زیبا هستند؛ از خاطرات شهدایی که حق بزرگی به گردن ما داشتند تا خاطرات نوجوانی ما و «الله اکبر بازی» و خاطرات دنبال کردن تحولات انقلاب اسلامی ایران در افغانستان از راه رادیو.
رجایی با اشاره به یکی از خاطرات این کتاب اظهار داشت: اوایل انقلاب در خانه ما مراسمی بود و همه اقوام و اهالی روستا جمع بودند. ما از رادیو اخبار ایران را دنبال می کردیم. در بین خش خش صدای گوینده و قطع و وصل شدن های مستمر صدای گوینده اخبار، صدایی به وضوح شنیده شد که «امام خمینی بر اثر گلوله ای کشته شد!». لحظه ای همه سکوت کردند. در ادامه برخی شروع گریه کردند و برخی مات شان برده بود. پس از مدتی یکی از بزرگان گفت نگران نباشید، ان شاء الله که این خبر دروغ است. فردای آن روز که ما آن خبر را به صورت کامل شنیدیم متوجه شدیم که فقط بخشی از خبر را که اعلام شده بود، «استاد مطهری یکی از یاران امام خمینی به گلوله به شهادت رسید» را شنیده بودیم.
۱۵ خرداد؛ مبدا انقلاب اسلامی
در ادامه این نشست، حسین قرایی، پژوهشگر تاریخ شفاهی ادبیات انقلاب درباره فضای کلی ادبیات انقلاب اسلامی متأثر از شخصیت امام خمینی(قدس سره) اظهار داشت: وقتی صحبت از این دوران می شود، من به ادبیات پیش از انقلاب بازمی گردم. من معتقدم ما باید ریشه انقلاب اسلامی را در ۱۵ خرداد بجوییم. ۱۵ خرداد سال ۴۲ مبدا انقلاب اسلامی است که با تحرکاتی در شهرهای مختلف پیشوا، ورامین، شیراز، قم، تهران و سایر شهرها پایه گذاری شد.
او اضافه کرد: ژولیده نیشابوری یکی از شعرایی است که به قول خودش شعری دارد برای امام که در ۱۵ خرداد سال ۴۲ در مقابل جمعیت در مدرسه فیضیه خوانده است. در متنی که از این شعر موجود است، خود این شاعر مقدمه مفصلی در آن روایت کرده که چطور برای خواندن شعر قبل از سخنرانی امام خمینی(قدس سره) در مدرسه فیضیه دعوت شده و بعد از خواندن شعر خود درباره نهضت امام خمینی(قدس سره) و شکست رژیم طاغوت، آن مجلس به هم ریخت و در نهایت ژولیده دستگیر شد.
قرایی تصریح کرد: به اعتقاد من با همین سند ۱۵ خرداد را می توان مبدا انقلاب اسلامی دانست. البته در ادامه خوشدل تهرانی هم اشعاری در این حوزه سرود که معلوم نیست آیا او از ژولیده تاثیر گرفته یا ژولیده از او و در ادامه آنها هم، تقی اعلایی در پیشوا این روند را ادامه داد.نویسنده برجسته عصر امام
این شاعر در ادامه از رحیم مخدومی بعنوان یکی مهم ترین نویسندگان عصر انقلاب یاد کرد و اظهار داشت: کتاب «جنگ پابرهنه» از رحیم مخدومی، کتابی پرمخاطب و عمیق است که هر فصل آن با یک آیه آغاز می شود. در واقع مخدومی در این کتاب از ادبیات مطالبه می کند؛ مطالبه گری درست.
او اضافه کرد: سابقه معلمی مخدومی تاثیر مهمی در نویسندگی اش داشته است. سر و کله زدن با بچه ها از او یک نویسنده عصر انقلاب ساخت، همانطور که همنشین بودن امام با فقرا از ایشان یک رهبر انقلاب ساخت. به نظر من رحیم مخدومی در عصر ما گرفتار حجاب معاصرت شده است.
حسین قرایی در ادامه با تقدیر از نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای برگزاری این نشست و مجموعه نشست های از این دست که به علت شرایط حاکم بر کشور به صورت آنلاین پخش می شود، به خوانش فصلی از کتاب «جنگ پابرهنه» از رحیم مخدومی پرداخت.
پخش کلیپ هایی در تبیین اندیشه امام(ره) و هم شعرخوانی شاعران مطرحی چون علی محمد مودب و سارا جلوداریان از دیگر بخش های برنامه بود.

1399/03/14
14:55:20
5.0 / 5
2695
تگهای خبر: شركت , فرهنگ , كتاب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان راستابلاگ