وزیر علوم:

مقاومت هایی در اجرای طرح ساماندهی مراكز آموزش عالی وجود دارد

مقاومت هایی در اجرای طرح ساماندهی مراكز آموزش عالی وجود دارد

به گزارش راستابلاگ وزیر علوم با تاكید بر اینكه مقاومت هایی در اجرای طرح ساماندهی مراكز آموزش عالی وجود دارد، اظهار داشت: در اجرای این طرح وجود همكاری شورایعالی انقلاب فرهنگی و ستاد اجرای نقشه جامع علمی ضروری می باشد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی در دستور اول جلسه ۱۳۱ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به اینکه اجرای طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی از مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی است، اظهار داشت: این طرح باید بگونه ای اجرایی شود که حواشی آن کاهش یابد؛ چون که در این مورد نگاه های بخشی و منطقه ای همراه با مقاومت هایی در مقابل اجرای این طرح وجود دارد.
وی با تاکید بر ضرورت همکاری شورایعالی انقلاب فرهنگی و ستاد اجرای نقشه جامع علمی در پیاده سازی طرح فوق، اظهار نمود: پس از ابلاغ مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی کار منطقه بندی مؤسسات آموزش عالی شروع شد و هم اکنون اساس عملکرد وزارت علوم منطقه ای است؛ ولی در اجرای طرح ساماندهی به استانی تقلیل یافته است؛ چون که در اجرای این مصوبه شاهد بروز برخی اختلافات استانی بوده ایم.

دکتر غلامی اضافه کرد: در اجرای این طرح به دنبال این نیستیم که یک استان سفید باشد و در استانی دیگر با تراکم دانشگاه‌ ا مواجه شویم؛ ازاین رو تصمیم گرفتیم در اجرای این طرح استانی با عنایت به ظرفیت های منطقه ای عمل نماییم.
وزیر علوم با تاکید بر اینکه بر مبنای توزیع رشته ها و حوزه فعالیتهای علمی و آموزشی میان استان ها تقسیم شده است، تصریح کرد: اجرای آن بر عهده هیأت امناء است و از آنجایی که هیأت های امناء میان دانشگاه ها مشترک هستند، هم پوشانی ها و باردیگر کاری ها را کنترل می کنند.

وی ساماندهی مؤسسات آموزشی دولتی را باعث کاهش اختیارات بعضی از دانشگاه های کوچک و بزرگ دانست و اضافه کرد: ازاین رو در استان ها نباید درگیر طرح های استانی باشیم تا مسؤلان استانی را بیشتر هماهنگ نماییم، در غیر این صورت شاهد بروز اختلافات میان آنها خواهد شد.

وزیر علوم با اشاره به اینکه منطقه ای کردن برای دانشگاه پیام نور علیرغم چالش هایی که داشت، اجرایی شد، افزود: این طرح برای دانشگاه علمی کاربردی هم اجرایی شد؛ ولی هیچ محدودیتی برای دانشگاه های فنی وحرفه ای به علت توسعه اشتغال ایجاد نکردیم، بگونه ای که در دو سال گذشته حدود ۱۸ مرکز جدید راه اندازی کردیم که ۱۰ مورد آن مربوط به دختران می شود.
دکتر غلامی یکی از چالش های پیش رو برای اجرایی کردن طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی را فشارهای نمایندگان مجلس، مسؤولان استانی بیان کرد و اظهار داشت: این عزیزان تمایل دارند در شهر و روستای خود مؤسسه آموزش عالی تأسیس کنند که این امر امکان پذیر نیست.
وزیر علوم بر ضرورت پشتیبانی از ظرفیت علمی کشور در جامعه جهانی تصریح کرد و اظهار داشت: ظرفیت های مناسبی در حوزه نانو در کشور بوجود آمده که یکی از آنها وجود اساتید خوب در حوزه نانو است که به واسطه آن تربیت دانش آموختگان و متخصص در این عرصه انجام شده است.

وی ادامه داد: همینطور با شکل گیری شرکت های دانش بنیان و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرایط استفاده از دانش آموختگان حوزه نانو فراهم گشته است.
به گزارش روابط عمومی شورایعالی انقلاب فرهنگی، وزیر علوم فراهم شدن بستر تبدیل دانش حوزه نانو به ثروت را با عنایت به وجود ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور، دانست و خاطرنشان کرد: لزوم دارد حمایت بیشتری از ظرفیت علمی کشور بعنوان یک سرمایه ملی در جامعه جهانی صورت گیرد که انشاءالله این رونق ادامه دار باشد.1399/03/07
19:35:15
5.0 / 5
2553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳