پژوهشگران كالج دانشگاهی لندن :

سیگار كشیدن و بیماری مزمن ریه، مرگ و میر ناشی از كووید-۱۹ را بیشتر می كند

سیگار كشیدن و بیماری مزمن ریه، مرگ و میر ناشی از كووید-۱۹ را بیشتر می كند

راستابلاگ: پژوهشگران ˮكالج دانشگاهی لندنˮ در بررسی جدیدی دریافتند كه مصرف سیگار و بیماری مزمن ریه می تواند مرگ و میر ناشی از كووید-19 را افزایش دهد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدیدی که در "کالج دانشگاهی لندن"(UCL) انجام شده است، نشان میدهد افرادی که سیگار می کشند و افراد مبتلا به "بیماری مزمن انسدادی ریه"(COPD)، بیشتر گرفتار نتایج شدید کووید- ۱۹ می شوند و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز در آنها بیشتر است.
بیماری مزمن انسدادی ریه، اختلال عملکرد مداوم ریه است که با محدودیت جریان هوا همراه می شود. تخمین زده شده که بیماری مزمن انسدادی ریه، ۲۵۱ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. پژوهشگران با بررسی اثرات "کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲"(SARS-CoV-۲) بر عملکرد تنفسی، اهتمام دارند تا شیوع و اثرات بیماری مزمن انسدادی ریه را در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بهتر درک کنند.
پژوهشگران در این پروژه، پایگاه های داده مربوط به سوابق علمی را به صورت سیستماتیک مورد بررسی قرار دادند تا به خاصیت های بالینی کووید-۱۹ و شیوع بیماری مزمن انسدادی ریه در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ پی ببرند. پژوهش های مورد بررسی، داده های مربوط به ۲۴۷۳ بیمار مبتلا به کووید- ۱۹ را در برداشتند که ۲.۳ درصد آنها به بیماری مزمن انسدادی ریه مبتلا بودند و ۹ درصد نیز سیگار می کشیدند.
نتایج این پژوهش نشان داد شدت کووید-۱۹ در افرادی که از بیماری مزمن انسدادی ریه رنج می برند، ۶۳ درصد و خطر مرگ و میر نیز ۶۰ درصد است. در صورتیکه شدت بیماری در افراد مبتلا به کووید- ۱۹ که بیماری مزمن انسدادی ریه را ندارند، تنها ۳۳.۴ درصد و میزان مرگ و میر نیز ۵۵ درصد است.
افرادی که سیگار می کشند، ۱.۴۵ بار بیش از افرادی که هیچ گاه سیگار نمی کشند در معرض نتایج شدید کووید- ۱۹ قرار دارند. پژوهشگران در این زمینه گفتند: به رغم کم بودن شیوع بیماری مزمن انسدادی ریه و مصرف سیگار در بین بیماران مبتلا به کووید- ۱۹، می توان اظهار داشت که این دو مورد با شدت کووید-۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن در ارتباط هستند.
این پژوهش، در مجله "PLOS ONE" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/23
23:26:09
5.0 / 5
2600
تگهای خبر: دانشگاه‌ , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱