نتایج یك پژوهش در پژوهشگاه رویان نشان داد

نقش سلول های بنیادی در درمان ضایعات نخاعی حیوانات مدل آزمایشگاهی

نقش سلول های بنیادی در درمان ضایعات نخاعی حیوانات مدل آزمایشگاهی

به گزارش راستابلاگ نتایج یك پژوهش كه با همكاری پژوهشگاه رویان، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی شریف انجام شده نشان می دهد، استفاده هم زمان از تزریق سلول های بنیادی عصبی و لیتیم كلراید برای درمان ضایعات نخاعی در حیوان مدل آزمایشگاهی مؤثر است.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، روش های درمانی گوناگونی برای بهبود ضایعات نخاعی مورد استفاده قرار گرفته و از آن میان، استفاده از سلول های بنیادی امیدوار كننده تر بوده است.
برای پاسخ به این سوال كه آیا استفاده از سلول های بنیادی عصبی در كنار "لیتیم كلراید" می تواند زنده مانی، تقسیم و تمایز سلول ها را در حیوان مدل صدمه نخاعی تسهیل كند یا خیر، دكتر سحر كیانی، آتیه محمد شیرازی، هدی صدرالسادات، زهرا نقد آبادی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه‌ ربیت مدرس و دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن نخست صدمه نخاعی در حیوانات مدل آزمایشگاهی بوجود آمد و به دنبال آن سه گروه آزمایشی شامل: گروه كنترل (بدون دریافت درمان)، گروه دریافت كننده لیتیم كلراید و گروه دریافت كننده لیتیم كلراید و سلول های بنیادی، در نظر گرفته شد.
در تمام گروه ها توان حركتی حیوانات مدل مورد ارزیابی قرار گرفت تا از میزان بهبود حركتی در كنار ارزیابی های بافت شناسی برای محاسبه میزان موثر بودن درمان، استفاده گردد.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Cellular Physiology به چاپ رسیده است، نشان داد، در گروه دریافت كننده سلول های بنیادی و لیتیم كلراید و همینطور در گروه دریافت كننده لیتیم كلراید به تنهایی، بهبود توان حركتی به شكل مفهوم داری روی داده بود.
علاوه بر این، بررسی های بافت شناسی نشان داد، سلول های بنیادی پیوندشده به نخاع، قادر به تمایز و مهاجرت در طول نخاع هستند. همینطور ارزیابی ها نشان داد، سلول های بیان كننده نستین در گروه دریافت كننده لیتیم كلراید به تنهایی، به شكل مفهوم داری بیشتر از دو گروه دیگر تقسیم شده بودند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش نشان داد استفاده هم زمان از سلول های بنیادی عصبی و لیتیم كلراید، یا لیتیم كلراید به تنهایی می تواند سبب بهبود در صدمه نخاعی شود.1399/02/01
23:47:02
5.0 / 5
2813
تگهای خبر: بین المللی , دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳