رییس انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران:

وام ۱۲ درصدی كرونا بدهكارتر مان می كند

وام ۱۲ درصدی كرونا بدهكارتر مان می كند

به گزارش راستابلاگ رئیس انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با بیان این كه در ماه های اسفند 98 و فروردین 99 حدود یك هزار میلیارد تومان به آژانس های مسافرتی خسارت وارد شده است، اظهار داشت: تسهیلات و بسته حمایتی كه برای خروج گردشگری از بحران كرونا درنظر گرفته اند، بعدا بلای جان این صنعت می شود و آنرا بدهكارتر می كند.


حرمت الله رفیعی ـ در گفت و گو با ایسنا به جلسه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با معاون اول رئیس جمهور و رئیس كل بانك مركزی اشاره نمود و درباره درخواست اختصاص ۳۸ هزار میلیاد ریال به صنعت گردشگری از سهم ۷۵ هزار میلیارد تومانی كه دولت بمنظور جبران خسارت های وارد شده به كسب و كارها از محل انتشار ویروس كرونا، درنظر گرفته شده است، اظهار نمود: یقینا مبلغ تسهیلات درنظر گرفته شده متناسب با زیانی كه به صنعت گردشگری وارد شده، نیست و مبلغ كمی برای آن درنظر گرفته شده است.
او سپس به قسمتی از خسارت های وارد شده به صنعت گردشگری اشاره نمود و این نكته را تصریح كرد كه ۴۰ درصد فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی در نوروز متمركز است و در ادامه اظهار داشت: سال ۹۸ برای صنعت گردشگری خیلی مشكل بود، همه ما به تعطیلات نوروز ۹۹ چشم دوخته بودیم كه این دفعه، ویروس كرونا، آنرا نقش برآب كرد.

۱۰۰۰ میلیارد تومان خسارت كرونا به آژانس های مسافرتی
رفیعی با استناد به آمار تطبیقی صندلی های فروخته شده پروازهای داخلی و بین المللی، رزرو اتاق در هتل های داخلی و مسیرهای خارجی، صندلی های فروخته شده قطارها و هزینه های جاری دفاتر در ماه های اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸، میزان خسارت وارد شده به ۳۵۰۰ دفتر خدمات مسافرتی را در ماه های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ را در مجموع حدود یك هزار میلیارد تومان برآورد كرد و اضافه كرد: حدود ۵ هزار دفتر خدمات مسافرتی در كشور وجود دارد اما برای برآورد میزان خسارت تحمیل شده، آژانس های فعال و نیمه فعال درنظر گرفته شده اند كه تعداد آن به حدود ۳۵۰۰ دفتر می رسد.
او اشاره كرد: آمار خسارت وارد شده به دفاتر خدمات مسافرتی به هیچ وجه تخمینی و یا بر طبق حدس و گمان نبوده، بلكه بر طبق مستندات و تطبیق میزان فروش تور، هتل و صندلی هواپیما و قطار در مدت زمان مشابه سال قبل با وضعیت موجود، برآورد شده است.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران افزود: بابت خسارت وارد شده به دفاتر خدمات مسافرتی كه البته باتوجه به ركود سفر همچنان ادامه دارد، در جلسه ای كه با حضور معاون اول رئیس جمهور، رئیس كل بانك مركزی و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، درخواست كردیم وام و تسهیلات كم بهره با دوره تنفس حداقل یك ساله اختصاص دهند تا ما فرصت جبران داشته باشیم.
وی اظهار داشت: تمام نمودارهای اقتصادی نشان میدهد صنعت گردشگری با بیشترین خسارت روبه رو شده است، بدین سبب خیلی از كشورها برای جبران این زیان، تسهیلات بلاعوض و یا كم بهره اختصاص داده اند، درحالیكه تسهیلات درنظر گرفته شده برای صنعت گردشگری ایران حدود ۱۲ درصد بهره دارد، ما شرایط دولت را كه متاثر از تحریم ها است، درك می نماییم و درخواست وام بلاعوض نداریم اما از آنها تقاضا داریم این دفعه گردشگری را ببینند و به آن واقعا توجه نمایند، این وام با سود ۱۲ درصد نه فقط چرخ گردشگری ایران را به حركت در نمی آورد كه بلای جان این صنعت می شود و بدهی روی بدهی اضافه می كند.
رفیعی بیان كرد: استفاده از این وام باتوجه به وضعیتی كه گردشگری به آن گرفتار شده است، اصلا توجیه ندارد و اعتقاد ما بر این است كه مصرف كننده این وام، افرادی خواهند بود كه به اصل ماجرای گردشگری ربطی ندارند.
وی با تاكید بر این كه پرداخت تسهیلات باید با حفظ نیروی كار باشد، افزود: آقای مونسان در شهریورماه سال ۹۶ هزینه ایجاد هر شغل در گردشگری را حدود ۵۰ میلیون تومان اعلام كرد، وزارت كار در سال ۹۷ عدد این سرمایه را حدود ۶۰ میلیون تومان اعلام كرد، كارشناسان اقتصادی هم با محاسبه نرخ تورم، این عدد را بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برآورد كرده اند، ما برای حفظ نیروی كار گردشگری، پیشنهاد كردیم از مبلغ درنظر گرفته شده برای جبران خسارات این صنعت، به ازاری هر كارمند، ۵۰ میلیون تومان به تاسیسات گردشگری تسهیلات كم بهره با دوره تنفس یك ساله بدهند، اگر آن تاسیسات دارای دو مجوز بودند به ازای هر كارمند ۱۰۰ میلیون تومان وام اختصاص دهند. با این حركت دولت به حفظ نیروی كار گردشگری و حتی ایجاد اشتغال برای افراد بیشتر كمك كرده است.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی در پاسخ به این پرسش كه وقتی تاسیسات گردشگری با شیوع ویروس كرونا و تعطیلی كسب و كار، اغلب نیروهای خودرا تعدیل و بیكار كرده اند، پرداخت تسهیلات به این شیوه ایجاد اشتغال موقت و كوتاه مدت نخواهد كرد، اظهار داشت: اگر این پیشنهاد را زودتر اجرا كنند، یقینا تاسیسات گردشگری نیروی كار خودرا باردیگر فراخواهد خواند و تمام پرسنل حفظ خواهند شد، این كار به نفع همه خواهد بود.

در امهال مالیات و بیمه حق كارفرما تجدید نظر شود
وی همینطور درباره امهال سه ماهه ای كه به مالیات ها داده شده است، اظهار نمود: تعویق مالیات باید متناسب با كسب و كارها باشد و تعریف شفافی داده باشد، گردشگری این مدت زیان مطلق دیده، پس مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد كه حالا امهال برای پرداخت آن تعیین كرده اند، دولت می توانست با استفاده از این شرایط، برای صنعت گردشگری دو سال تنقس در پرداخت مالیات تعیین كند.
وی، تعویق حق بیمه سهم كارفرما از شش ماه تا یك سال را از دیگر پیشنهادهای مطرح شده در جلسه فعالان گردشگری با معاون اول رئیس جمهور، ذكر كرد و اضافه كرد: دولت میتواند با دادن این امتیاز به كارفرما به حفظ نیروی كار كمك نماید، درحالی كه امهال سه ماه حق بیمه كافرما در وضعیتی كه گردشگری تعطیل شده فقط به بیكاری بیشتر كاركنان گردشگری دامن می زند و از طرفی، دولت باید به همه آنها حقوق كامل بیكاری پرداخت كند.
رفیعی افزود: چالش دفاتر خدمات مسافرتی با ایرلاین ها و هتل ها را در استرداد وجوه سفرهای كنسل شده و كمك ویژه وزارت ارتباطات خارج از كانال وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سایت های دانش بنیان گردشگری از دیگر مسائلی بود كه در این نشست مطرح و نسبت به بی تدبیری در جریان آن، اعتراض شد.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، سپس نسخهای برای پساكرونا ارائه كرد و اضافه كرد: ظرفیت برای ارائه خدمات سفر وجود دارد؛ هتل ها و پروازها خالی هستند فقط باید به بازار شوك وارد شود تا چرخ گردشگری حركت نماید، دولت می توان از ردیف بودجه رفاهی تمام وزارتخانه ها و سازمان ها، شرایطی را برای سفرهای اقساطی فراهم آورد. با این كار بخش خصوصی گردشگری هم به تلاطم و حركت میافتد.




منبع:

1399/01/17
16:01:08
5.0 / 5
3225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳