محققان انگلیسی امكان تولید آب از غبارهای كره ماه را بررسی كردند

محققان انگلیسی امكان تولید آب از غبارهای كره ماه را بررسی كردند

راستابلاگ: دو تن از محققان انگلیسی به بررسی گرد و غبارهای كره ماه پرداختند تا امكان تولید آب از این غبارها را بررسی نمایند.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پس از انجام موفقیت آمیز مأموریت "آپولو ۱۱" كه طی آن انسان برای نخستین روی كره ماه قدم گذاشت، نمونه هایی از ماه به زمین بازگردانده شد.
حال محققان به مطالعه غبار قمری پرداخته اند كه توسط "نیل آرمسترانگ"(Neil Armstrong) به زمین بازگردانده شده است. هدف از مطالعه این غبار این است كه محققان دریابند آیا این غبار به آب، سوخت و یا آجر تبدیل می شود یا خیر؟
پیش از این محققان دانشگاه‌ زاد انگلستان آزمایشاتی را انجام داده اند تا ببینند آیا می توان اكسیژن ذخیره شده در غبار ماه را برای تولید آب استفاده كرد؟
این تیم دریافتند كه غلظت بالاتر اكسیژن در بعضی از سنگ ها سبب می شود كه در سال های آینده، راه برای انجام آزمایشات در ماه گشوده شود.
چنین تكنیك هایی سبب می شود پایگاه های قمری كه در آینده ساخته خواهند شد، بیشتر به خود متكی باشند.
دو تن از دانشمندان حوزه سیاره شناسی دانشگاه آزاد انگلیس با نامهای "ماهش آناند"(Mahesh Anand ) و "هانا سارجنت"(Hannah Sargeant) به بررسی این سوال پرداختند كه آیا می توان مستقیما از سطح ماه آب تولید كرد؟
سارجنت اظهار كرد، آب یكی از مهم ترین منابعی است كه ما برای اكتشاف در فضا به آن نیاز داریم. نه تنها برای نیازهای حیات بشر بلكه برای تولید سوخت موشك هم به آب نیاز است.
وی ادامه داد، تولید آب، چه از ذخایر منجمد در قطب های آب و چه از سنگ ها، اولین گام ما برای محقق كردن مأموریت های فضایی طولانی مدت در فضا است.
این دو محقق در پروژه خود، نمونه سنگ های ماه را با هدف گرفتن اكسیژن، گرم كردند تا با اضافه كردن هیدروژن، آب تولید كنند.
بعضی از این نمونه های ریز غبار قمری كه این دو محقق بررسی می كنند، در سال ۱۹۶۹ میلادی در پروژه آپولو ۱۱ توسط "نیل آرمسترانگ" جمع آوری شده است. ازاین رو محققان باید نسبت به چنین منابع با ارزشی خیلی مراقب باشند.
سارجنت اظهار داشت: ما باید نسبت به هر میلی گرم این نمونه ها بسیار حساس و دقیق باشیم.


این محققان همینطور با گرد و غبارهای شبیه سازی شده هم كار می كنند.
در مطالعات پیشین هم اكسیژن این غبارها بررسی شده بود ولی در این مطالعه جدید غلظت اكسیژن در بعضی نمونه ها بیشتر بود.
محققان امیدوارند كه طی یك برنامه زمانی ۵ ساله، با كمك آژانس فضایی اروپا و كارشناسان روسیه، آزمایشات تولید آب در قطب جنوب خود ماه صورت گیرد.
از دیگر كارهایی كه این محققان انجام می دهند، این است كه تولید آجر از غبارهای قمری را هم بررسی نمایند.1398/11/29
14:52:46
5.0 / 5
3869
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان راستابلاگ