بزرگداشتی برای اقبال آذر

بزرگداشتی برای اقبال آذر

راستابلاگ: بیست وهشتمین نشست «آیین آواز» ساعت ۱۸ سه شنبه ۱۳ آذر با بزرگداشت اقبال آذر در فرهنگسرای ارسباران برگزار می گردد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، در این نشست مرتضی غزنوی (خواننده، پژوهشگر و مدرس آواز) درباره یكی از آوازهای استاد ابوالحسن خان اقبال آذر كه در دستگاه سه گاه به یادگار مانده سخن خواهد گفت. وی سپس به همراه فرزند هنرمندش آرمان غزنوی (تارنواز) همین آواز را برای حاضران در نشست بازخوانی خواهد نمود.
سبحان مهدی پور خواننده‌ی جوان هم در بخشی دیگر با مبحث بررسی شیوه آوازی اقبال آذر به ایراد سخن خواهد پرداخت. در این بخش، مهدیپور به تفصیل، توضیحاتی را در مورد شیوه آوازی اقبال آذر در دوره های مختلف از زمان ضبط صفحات در تفلیس تا ضبط خصوصی كه در حدود سن صدسالگی استاد رخ داده بود به همراه نمونه آوازهایی از او عرضه خواهد كرد.
همینطور مهدیپور برای نخستین بار در این برنامه، روایت تصویری استاد كریم صالح عظیمی تنها باز مانده این شیوه و از شاگردان اقبال و همینطور صحبت های جمشید اقبال آذر نوه استاد را نمایش خواهد داد. در ادامه هم به همراه با تار محمدامین اكبرپور ساز و آوازی را به شیوه مكتب آوازی تبریز و اقبال آذر در دستگاه همایون اجرا خواهد نمود.
در این نشست همینطور مقرر است علی علیزاده خواننده جوان تبریزی و از شاگردان مرتضی غزنوی كه كاملاً می كوشد به شیوه اقبال آذر بخواند آوازی را اجرا نماید.
نشست تخصصی آموزشی آیین آواز با هدف بازشناسی قدما، تجلیل از بزرگان و پیشكسوتان عرصه‌ی آواز ملی ایران و همینطور عرضه بحث ها و سخنرانی های تخصصی شكل گرفته و سومین سال فعالیت خویش را طی می كند. دیگر وظیفه‌ی مهم برگزاركنندگان «آیین آواز» معرفی آوازخوانان برجسته‌ی جوان و میانسال به جامعه هنری است. فرهنگسرای ارسباران در ضلع شمال غربی پل سیدخندان واقع شده و ورود به سلسله نشست های آیین آواز برای تمامی علاقه مندان آزاد و مجانی خواهد بود.1397/09/06
19:11:22
5.0 / 5
4561
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳