درمان نابینایی با ادغام دید ایمپلنتی و طبیعی

مغز می تواند نابینایی را درمان كند!

مغز می تواند نابینایی را درمان كند!

راستابلاگ: یك مطالعه جدید توسط دانشمندان دانشگاه ˮاستنفوردˮ می تواند زمینه ساز یك روش جدید برای درمان نوعی رایج از نابینایی شود.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دژنراسیون ماكولا یا تباهی لكه زرد(AMD) یكی از شایع ترین علل نابینایی در دنیای غرب است. این بیماری خصوصاً در سنین ۵۰ سال به بالا دیده می شود و درمانی برای آن وجود ندارد.
با این وجود پیشرفت های اخیر در ایمپلنت های شبكیه مصنوعی می تواند به درمان مؤثر این بیماری منجر شود. حالا تحقیقات جدید امید بیشتری را برای كسانی كه از AMD رنج می برند، فراهم نموده است.
پژوهشگران دانشگاه‌ استنفورد" و دانشگاه "Bar-Ilan" دریافتند كه مغز افرادی كه كاشت شبكیه مصنوعی انجام می دهند، ممكنست قادر به ادغام هر دو اطلاعات برگرفته از ایمپلنت و سایر قسمت های شبكیه باشد. این یافته ممكنست منجر به ارتقای درمان AMD شود.
پروفسور "یوسی مندل" سرپرست این مطالعه اظهار داشت: ما می خواستیم ببینیم مغز چگونه می تواند دو نوع اطلاعات را با هم تركیب كند، چونكه برای بهبود بینایی در بیماران نابینا مهمست.
وی توضیح داد كه این مطالعه را بعنوان تعامل انسان و ماشین در نظر گرفته است كه در آن ایمپلنت شبكیه مصنوعی با سایر قسمت های طبیعی چشم كار می كند.
وی ادامه داد: قشر بینایی در مغز ما اطلاعات را از شبكیه پردازش می كند و ما می خواهیم دریابیم كه آیا مغز قادر به پردازش و تجزیه و تحلیل و ادغام اطلاعات شبكیه مصنوعی و شبكیه طبیعی هست یا نه. این كار، بیمار را قادر می سازد اگر قسمتی از اطلاعات از یك تراشه مصنوعی تهیه شده باشد، بتواند باردیگر بینایی خودرا به دست بیاورد.
در این تحقیق، همان ایمپلنت های شبكیه كه در انسان استفاده می شود، در موش ها كاشته شد و پژوهشگران فعالیت مغزی آنها را تجزیه و تحلیل كردند.
"مندل" اظهار داشت: آنچه كه ما دریافتیم این است كه پردازش اولیه(توانایی ها) قشر بینایی حفظ شده است و مغز می تواند سیگنال های مصنوعی و طبیعی را با هم تركیب كند، درست مانند زمانی كه هر دو سیگنال بطور طبیعی تولید می شوند و افراد بینایی طبیعی دارند.
تباهی لكه زرد یا دژنراسیون ماكولا(به انگلیسی: Macular degeneration) (AMD or ARMD)، شایع ترین علت كوری در افراد مسن است. در این بیماری ماكولا یا لكه زرد تخریب می شود. ماكولا قسمت حساس به نور شبكیه و مسئول دید مستقیم و واضح است كه برای كارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.
تباهی لكه زرد بر دو نوع است: خشك(Dry) و تَر(Wet). نوع خشك شایع تر بوده و حدود ۹۰٪ بیماران به این نوع مبتلا می شوند. نوع تَر معمولاً با كاهش دید شدیدتر و جدی تری هم راه است.
بیماری تباهی لكه زرد در افراد بالای ۵۰ سال شایع تر بوده و زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. بیشتر موارد این بیماری با افزایش سن به وجود می آیند. این بیماری می تواند عارضه بعضی داروها نیز باشد. همین طور بنظر می رسد ارث نیز در مبتلاشدن به این بیماری نقش داشته باشد.
دژنراسیون ماكولا كه بعنوان دجنراسیون وابسته به سن ماكولا(AMD یا ARMD) شناخته می شود یك وضعیت پزشكی است كه ممكنست نتیجه آن تاری یا از دست دادن بینایی در مركز دید باشد. در اوایل اغلب هیچ نشانه ای وجود ندارد. به تدریج دید یك یا هر دو چشم بدتر می شود و ممكنست حتی دید بطور كامل از دست برود و حتی كارهای روزانه فرد مختل شود. گاه افراد گرفتار توهمات بینایی می شوند كه این حالت ارتباطی با بیماری های روانی ندارد.
دژنراسیون ماكولا بطور معمول در افراد مسن رخ می دهد. البته عوامل ژنتیكی هم در این مشكل نقش دارند.
علت اصلی مشكل لطمه به ماكولا در شبكیه چشم است كه به دو نوع خشك و تر تقسیم می شود و ۹۰ درصد از موارد از نوع خشك است.
پیشگیری شامل ورزش و تغذیه مناسب و سیگار نكشیدن است. تأثیر آنتی اكسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی برای پیش گیری از این مشكل اثبات نشده است. هیچ درمان خاصی برای كسی كه با این مشكل دید خودرا از دست داده وجود ندارد. مكمل ها در كسانی كه مبتلا به این بیماری هستند ممكنست پیشرفت آنرا كندتر كند.
منبع:

1398/10/14
13:32:49
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: دانشگاه‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳