معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم خبر داد:

صرفه جویی ۹۶میلیون برگ كاغذ با حذف پایان نامه های كاغذی

صرفه جویی ۹۶میلیون برگ كاغذ با حذف پایان نامه های كاغذی

راستابلاگ: معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از صرفه جویی 96میلیون برگ كاغذ A4 با حذف پایان نامه های كاغذی از سال 98 تا 1400 آگاهی داد.


به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، دكتر محمدتقی نظر پور با بیان این مطلب اضافه كرد: با عنایت به ابلاغ بخشنامه حذف و ممنوع كردن چاپ كاغذی پایان نامه ها، رساله ها و موارد مشابه به دانشگاه‌ ا، پژوهشگاه ها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی با احتساب ظرفیت پذیرش دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری در دو سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ و ۱۳۹۹-۱۴۰۰ می توان میزان صرفه جویی در مصرف كاغذ را برآورد كرد.
ایشان سپس اشاره كرد: اگر بعد از ابلاغ مصوبه فوق در هر سال، ۱۶۰ هزار رساله و پایان نامه در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی كشور دفاع شود با احتساب میانگین ۱۵۰ صفحه (۷۵ برگ ۴ A) و ۴ نسخه، تقریباً ۴۸ میلیون برگ كاغذ صرفه جویی می شود كه با در نظر گرفتن انرژی و هزینه های نهان این پروسه قابل توجه خواهد بود.
دكتر نظرپور اشاره كرد: با اشاره به اینكه برآورد این مسئله بر این اساس صورت می گیرد كه یك درخت با ارتفاع ۱۲ متر و قطر بین ۱.۸ تا ۲.۴ متر، حدود ۱۷ بند كاغذ شامل ۸۳۳۳ برگه A۴ را تولید می كند كه با حذف چاپ پایان نامه ها و رساله ها، از قطع بیشتر از ۱۱۵۲۰ درخت جلوگیری می شود.
به گزارش اداره كل روابط عمومی وزارت علوم، وی اشاره كرد: برای تولید تنها یك كاغذ A۴ بالغ بر ۱۰ لیتر آب (شش بطری آب معدنی ۱.۵ لیتری) مصرف می شود. بدین سبب با عنایت به حذف چاپ كاغذی پایان نامه ها، رساله ها ۹۶۰ میلیون لیتر در مصرف آب صرفه جویی می شود.
منبع:

1398/10/02
23:38:51
5.0 / 5
4702
تگهای خبر: دانشگاه‌ , وزارت علوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳