به بهانه حضور ارزیابان یونسكو؛

یک گیلان چشم انتظار ثبت جهانی ماسوله

یک گیلان چشم انتظار ثبت جهانی ماسوله

راستابلاگ: به گزارش راستابلاگ، مراحل انجام ثبت جهانی شهر تاریخی ماسوله سال های زیادی است که به طول انجامیده اما این روزها گیلان میزبان ارزیابان یونسکو جهت بررسی آخرین وضعیت این شهر است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: شهر تاریخی ماسوله چشم انتظار ثبت جهانی است. برگ های تقویم از پی هم ورق خورده اند و مهر ماه شروع شده است، مهرماهی که مقرر است ارزیابان یونسکو جهت بررسی اوضاع و احوال ماسوله و سنجش شرایط آن در امتداد ثبت جهانی در این شهر تاریخی گیلان حضور یابند.
نگاهی به پیشینه این مساله نشان میدهد که ماسوله باتوجه به خصوصیت های معماری و طبیعی خود از سال ۲۰۰۷ در لیست انتظار قرار گرفته تا به ثبت جهانی برسد. انتظاری که به جهت تعلل در فراهم آوردن شرایط لازم در این بافت تاریخی کم نظیر تا کنون به طول انجامیده است. وقتی سخن از ماسوله به میان می آید، شهری پلکانی در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن با خانه ها و پنجره های زیبا و گلدان های شمعدانی و عروسک های رنگین بافتنی پیش چشم مجسم می شود.
اما واقعیت این است که ماسوله در کنار همه این خصوصیت های منحصربه فرد یک بافت تاریخی زنده با قدمت یک هزار ساله است که در نزدیکی محدوده باستانی کهنه ماسوله قرار دارد. باستان شناسان در کهنه ماسوله که گویا محل استقرار اولیه اهالی ماسوله بوده، شواهد خیلی از عصر آهن یافته اند.
نگاهی به داده های موجود حاکی از این است که کارشناسان یونسکو برای نخستین بار در دهه ۸۰ بمنظور بازدید و بررسی در ماسوله حضور بهم رساندند و بعد از آن هم اقداماتی صورت گرفت اما متأسفانه ثبت جهانی ماسوله تا کنون تحقق نیافته است. باید به این نکته هم اشاره نماییم این شهر در سال ۱۳۸۶ در فهرست موقت قرار گرفت و در آبان ماه سال ۱۴۰۰ عنوان شهر کامل از دید ارزیابان بین المللی را به خود اختصاص داد.
مدتی بعد هم ثبت منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله در لیست میراث جهان اسلام و همین طور پیوستن به اتحادیه شهرهای تاریخی جهان از دیگر اخبار خوب منتشر شده در این زمینه بوده است.

همه مسئولان استان گیلان پای کار ثبت جهانی ماسوله
اهمیت تشکیل جلسات و ایجاد هماهنگی ها برای رفع موانع موجود در راه ثبت جهانی ماسوله بر کسی پوشیده نیست اما چگونگی اجرای مصوبات و سرعت عمل در انجام تمهیدات لحاظ شده بی شک مهم تر است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اسفند سال قبل اعلام نمود: «امسال با برگزاری جلسه رفع موانع ثبت جهانی ماسوله، پرونده ثبت جهانی این شهر برای یونسکو ارسال شد و مورد تأیید اولیه قرار گرفت.»
از سوی دیگر رئیس کل دادگستری استان گیلان خرداد ماه سال جاری در نشست مسئولان دستگاه قضایی و مدیران ارشد استان بمنظور رفع موانع ثبت جهانی شهر تاریخی ماسوله در سازمان یونسکو اظهار داشت: «موانع ۱۵ گانه ای باعث عدم ثبت جهانی شهر تاریخی ماسوله شده که باید هرچه سریعتر و با عزم جدی و راسخ مدیران محلی و استانی مرتفع شود.»
و البته فرماندار فومن هم در همان تاریخ بیان کرد: «با وجود پیگیری ها و اقدامات مسئولان برای ثبت جهانی ماسوله در یونسکو، تعدادی از مسائل اساسی باقی مانده که باید در اسرع وقت نسبت به حل آن اقدام گردد.»
«موسی فکور» اضافه کرد: «علاوه بر مدیریت پراکندگی کابل های برق و مخابرات که سیما و منظر ماسوله را تحت تاثیر قرارمی دهد، درباب تأمین روشنایی معابر این شهر تاریخی هم هماهنگی های لازم انجام شده است.»
وی همین طور بر ضرورت ساماندهی وضعیت دفع فاضلاب، انجام هماهنگی های لازم میان دستگاه های متولی برای در دستور کار قرار گرفتن اجرای پروژه تصفیه خانه فاضلاب ماسوله به عنوان تعهد ایران به یونسکو و همین طور انجام برنامه ریزی برای ایجاد پارکینگ و مدیریت بار ترافیک در ماسوله و تعیین تکلیفِ وضعیت ساختمان نیمه کاره خانه معلم ماسوله در اسرع وقت اشاره کرد.
این مسئول در قسمتی از سخنانش به اقدامات انجام شده درباب مدیریت فضای مزار شهدای گمنام ماسوله با رعایت تمام الزامات فنی و اقتضائات مذهبی، انجام پیگیری های لازم برای ساماندهی اقامتگاه ها و کیوسک های بین راهی توسط اداره راهداری، اشاره و بیان کرد: که پیگیری های لازم درباب طرح اطفای حریق در ماسوله به عنوان تعهدات ایران به یونسکو انجام شده است.
در اواخر تیرماه سال جاری هم استاندار گیلان با اعلان اینکه تا حالا بیش از ۹۰ درصد اقدامات برای رفع نقصها ثبت جهانی توسط دستگاه های متولی پیشرفت داشته است، اظهار داشت: «برای رفع نقصها ۱۰ درصد باقیمانده هم به دستگاه های مربوطه فرصت یک هفته ای داده ام.»

فرصتی باقی نمانده است
ماسوله در سال ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۰ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید و اما اینک مردم گیلان منتظرند تا ببینند نتیجه بررسی ارزیابان یونسکو برای ثبت جهانی این شهر تاریخی به کجا خواهد انجامید؟
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از حضور ارزیابان یونسکو هفته های ابتدای مهر ماه در ماسوله آگاهی داد و اظهار داشت: «تابلوهای چند زبانه بمنظور ثبت جهانی ماسوله با بالگرد هلال احمر درحال نصب است و اهم مشکلات در راه ثبت جهانی ماسوله رفع شده و تنها یکی دو مورد باقی مانده است.»
و اما حالا اولین روزهای مهر ماه را پشت سر گذاشته ایم و نتیجه ارزیابی کارشناسان یونسکو درباب ماسوله یکی از موضوعات مهم در زمینه میراث فرهنگی گیلان و ایران به شمار می آید. شرایط برای حضور ارزیاب یونسکو در ماسوله فراهم است فرماندار فومن در گفتگو با خبرنگار مهر از حضور ارزیاب یونسکو در ماسوله آگاهی داد و اظهار داشت: تمامی موانع موجود درباب ثبت جهانی ماسوله توسط دستگاه های مورد نظر بر طرف شده است. موسی فکور با اعلان اینکه مسیر ماسوله با کمک گروههای مردم و بسیج پاکسازی شده است، ؛ افزود: برای مبحث فاضلاب ماسوله هم طراحی به ارزیان یونسکو عرضه می شود و در در دستور کار بعدی قرار دارد. وی با تأکید بر این که مجموعه ۱۵ موانع در راه ثبت جهانی ماسوله وجود داشت که همه با کوشش های انجام شده برطرف شده اند و تنها مبحث جا به جایی عوارضی در ورود شهر ماسوله است که دراین زمینه با مشاور وزیر میراث فرهنگی صحبت هایی انجام شده و بگفته آنها فعلا ضرورتی ندارد. فرماندار فومن با اشاره به این که ارزیاب یونسکو به عنوان یک گردشگر به ماسوله آمده و با مردم در این شهر گفتگو و مصاحبه می کنند، افزود: بحث آئین ها و نقاط مختلف محدوده ماسوله را بازدید می کنند البته گزارش هایی دراین زمینه برای یونسکو ارسال شده و ارزیابان برای تأیید صحت این گزارش در ماسوله حضور می یابند.
همه موانع برطرف شده است شهردار ماسوله هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حضور ارزیابان یونسکو از ششم مهر ماه سال جاری در استان گیلان و ماسوله اظهار داشت: همه موانعی که در راه ثبت جهانی ماسوله وجود داشت و قرار بود از طرف دستگاه های اجرائی در موردشان اقدام گردد، به انجام رسیده و اکنون موردی نمانده است. یوسف نیرویی افزود: تخریب اسکلت فلزی ۴ طبقه دانشسرا، نصب تابلوهای راهنمای دو زبانه، تکمیل پروژه دیواره حفاظتی، آزاد سازی کارگاه تجهیز شهرداری و مابقی موضوعات مطرح در این خصوص به انجام رسیده است.
نیرویی با اشاره به این که پرونده ماسوله حدودا از سال ۱۳۸۶ در فهرست موقت قرار گرفته است، اظهار داشت: امیدواریم با حضور ارزیابان یونسکو ثبت جهانی ماسوله تحقق یابد.
مزایای ثبت جهانی ماسوله بر کسی پوشیده نیست و در طول این مدت بارها مسئولان استان گیلان و حتی کشور به آن اشاره کرده اند. ثبت جهانی این شهر تاریخی علاوه بر تثبیت جایگاه گردشگری شهرستان فومن و گیلان در جهان زمینه ساز افزایش حضور توریست خارجی هم خواهد.

1401/07/06
13:08:04
5.0 / 5
170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳