برای ثبت جهانی، به همدان اجحاف شده است

برای ثبت جهانی، به همدان اجحاف شده است

به گزارش راستابلاگ، همدان در رابطه با ثبت جهانی هگمتانه، اهمیت آن و جایگاهش در اعتلای صنعت توریسم بارها و بارها سخن گفته ایم. این که همدان سال هاست اندیشه جهانی شدن را در سر می پروراند و هنوز هم قدیمی ترین پایتخت مادها نه جهانی شده نه گردشگری در آن جایگاه خویش را پیدا کرده است هم حرف تازه ای نیست.


جهانی شدن هگمتانه سالیان سال است که آرزوی فعالان و دوستداران میراث فرهنگی همدان است. بعد از آنکه قرار شد به جای ثبت جهانی مجموعه تاریخی هگمتانه، "منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان" به ثبت جهانی برسد چشم انداز دیگری پیش پای این پرونده باز شد.
مسؤلان پرونده را طرحی نو می دانند و آنرا نمونه بی نظیری از این گونه پرونده ها عنوان می کنند. در اهمیت پرونده همین بس که بگوییم بیشتر از ۲۰۰ اثر واجد ارزش در محدوده پرونده وجود دارد. حال پرونده ثبت جهانی با اینکه موانع بسیاری دارد اما بنظر می رسد با هم گرایی که میان دستگاه ها و البته همراهی وزارت خانه اتفاق افتاده جهانی شدن همدان دیگر دور از انتظار نیست.
شامگاه دوشنبه ۱۴ شهریورماه کمیسیون مالی، سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان، پرونده ثبت جهانی "منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان" را مورد بررسی قرار داد، در این نشست مدیرکل میراث فرهنگی استان و برخی از اعضای شورای شهر حضور داشتند، شهردار همدان هم با وجود این که قرار بود در جلسه حضور داشته باشد اما غایب جلسه بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در این نشست در رابطه با دستاوردهای ثبت جهانی منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان، گفت، یکی از مهم ترین اثرات این پرونده قبل از ثبت، اینست که مشکلات و موانع محدوده شناسایی و اصلاح نابسامانی ها به انجام می رسد ازاین رو هم افزایی صورت می گیرد و می شود راه چند دهه را در مدت زمان کوتاهی طی کرد.
علی مالمیر با اشاره به این که وقتی اثری ثبت یونسکو شود الزاماتی به آن وارد است که باید آنها را رعایت نماییم، اضافه کرد: برای تبلیغات جذب توریست خارجی نیازمند نقاط نورانی هستیم که ثبت جهانی همین نقطه نورانی است، به عبارتی ثبت جهانی در انتخاب مقصد توریستهای خارجی اهمیت زیادی دارد.
وی با اعلان اینکه اگر بخواهیم بازار نوظهور گردشگری غرب کشور راه بیفتد باید آثاری را در لیست جهانی به ثبت برسانیم، اظهار نمود: پرونده ثبت جهانی "منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان" پروژه خاصی است، این پرونده ترکیب یک محوطه تاریخی، بازار و بافت است و می تواند ترکیبی از ثبت جهانی استان هایی مثل خوزستان، یزد و اصفهان تلقی شود.
مالمیر با اشاره به این که وقتی پروژه به نتیجه برسد نقطه عطفی در توجه به بافت ها در کشور اتفاق می افتد و راه را برای دیگر نقاط کور باز می کند، خاطرنشان کرد: سال هاست از وزارت خانه مطالبه می نماییم چرا کهن ترین پایتخت ایران یک اثر ثبت جهانی ندارد و معتقدیم در رابطه با ثبت جهانی به همدان اجحاف شده است.
به قول مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان هیچ زمانی به اندازه امروز وفاق برای ثبت جهانی پرونده نبوده و هیچ وقت هم این پرونده اولویت وزارت خانه نبود، ازاین رو این که وزارت خانه به صورت رسمی سهمیه یک سال را به همدان بدهد نشان از ایجاد فرصت مغتنمی است که باید قدرش را بدانیم.
وی با اشاره به این که ارزیابان یونسکو سال آینده از محدوده پرونده بازدید خواهند کرد، اظهار داشت: ۹۰ درصد کارهای ثبت جهانی تمام شده است، همینطور دو مبحث مشارکت و پذیرش جامعه محلی در معیارهای یونسکو وجود دارد که باید مستنداتی را تهیه کرده و به آن بپردازیم.
مالمیر با اعلان اینکه عرصه ثبت جهانی دارای فکر و مدیریت است و برای اجرای برنامه ها نیازمند ساختار هستیم، اظهار داشت: برای آماده شدن محدوده برای ثبت جهانی به مشارکت شهرداری، دستگاههای خدمات رسان، جامعه محلی و اصناف نیاز است.
عضو هیات علمی دانشگاه‌ وعلی سینا، هم در ادامه بیان نمود: اگر محورهای توسعه اقتصادی همدان را نشناسیم و برای آنها برنامه نداشته باشیم ۲۰ سال آینده تمدنمان از بین می رود و تمام این اتفاقات از بی توجهی به علم است.
دکتر صاحب محمدیان منصور با اشاره به این که در برنامه ششم توسعه آمده گردشگری سومین صنعت اقتصادی کشور است، مطرح کرد: در گردشگری تاریخی و طبیعی استان همدان می توانیم آثار جهانی داشته باشیم و این مورد باید برنامه آینده ما برای گردشکری باشد.
وی با اشاره به پتانسیل های فراوان همدان در زمینه شهرهای ملی و جهانی، بیان نمود: همینطور در برنامه ششم توسعه، حفظ و صیانت از گردشگری و استفاده از بخش خصوصی آمده و ذکر شده است تا آخر برنامه باید گردشگری خارجی پنج برابر شود.
محمدیان منصور با اشاره به این که اگر می خواهیم استان رشد کند باید سندهای بالادستی را بخوانیم، خاطرنشان کرد: در تمامی این اسناد آمده که محورهای توسعه همدان کشاورزی، گردشگری و صنعت و معدن است.
وی با تأکید بر این که تا زمانی که در یونسکو اسمی از همدان نیاید نمی توانیم توریست خارجی جذب نماییم، اشاره کرد: تا آن زمان که پذیرای توریست خارجی نباشیم نمی توانیم در اقتصاد تأثیر مثبتی داشته باشیم.
عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به این که با وجود ثبت جهانی، همدان مسیر و مقصد توریستهای خارجی می شود، اظهار داشت: محدوده ثبت جهانی باید مسیر مشخص و شاخصی باشد و گسست نداشته باشد که این امر نیازمند مشارکت شهرداری است.
رئیس کمیسیون مالی، سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه با اشاره به این که اقدامات ثبت جهانی "منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان" کار ارزشمندی است که میراث فرهنگی درحال انجام آن است، اظهار داشت: خوشبختانه وزارت خانه قول هایی در خصوص ارسال پرونده به یونسکو در سال آینده داده است.
حمید بادامی نجات با تأکید بر این که باید پلاک ثبت جهانی را بر همدان بزنیم و طلسم چندین ساله را بشکنیم، بیان نمود: هم اکنون یکی از نگرانی ها اینست که همشهریان چه نظری در رابطه با ثبت جهانی دارند و شهرداری باید در این امر یاری گر باشد.
نایب رییس شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه با اشاره به این که شهرداری همواره برای جهانی شدن همدان هزینه می کند، مطرح کرد: این مورد یکی از دغدغه های مدیریت شهری است که برای محورهای گردشگری هزینه کند.
حجت الاسلام ناصر صفری افلاکی با اعلان اینکه نیروهای شهرداری باید دوره هایی ببینند تا اطلاعات آنها جامع و کامل تر باشد، خاطرنشان کرد: نگاه شهرداری به بافت نباید صرفاً اقتصادی باشد بلکه دید فرهنگی، اجتماعی، گردشگری و هویتی هم باید در این دیدگاه گنجانده شود.
وی با اشاره به این که شهرداری مکلف است دوره های تخصصی مدیریت گردشگری برگزار کند، اظهار نمود: پیاده راه سازی با مطالعه برای بقیه خیابان های همدان هم اجرا شود باآنکه در خیابان اکباتان پیوست های، فرهنگی و اجتماعی به صورت کامل رعایت نشد.
صفری افلاکی با تأکید بر این که فضاهای تاریخی نباید فریز شوند و ورودی هگمتانه از خیابان شهدا جذاب تر خواهد بود، اظهار داشت: شهرداری نباید طرح جامع و پیاده راه های رینگ اول را از طرح خارج کند و اگر تابحال این پروژه ها اجرایی نشده شهرداری مقصر است.1401/06/15
08:54:56
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱