اختتامیه كنفرانس بین المللی رسانه، ارتباطات و حكمرانی سایبری

علی نیکزاد: مجلس مظلوم واقع شد

علی نیکزاد: مجلس مظلوم واقع شد

راستابلاگ: در آیین اختتامیه اولین کنفرانس بین المللی «رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری» بر لزوم ایجاد اینترنت امن برمبنای مولفه های اسلامی و ایجاد شبکه ملی ارتباطات تاکید گردید.به گزارش راستابلاگ به نقل از ایسنا، آیین اختتامیه اولین کنفرانس بین المللی «رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری» سه شنبه چهارم مرداد ماه در دانشکده مدیریت دانشگاه‌ هران انجام شد.

در این رویداد با اجرای علیرضا بهرامی، تعدادی از اساتید و فعالان این حوزه حضور داشتند و پنل های تخصصی زیر همراه با مقالات ذکرشده ارائه شدند:

۱. پنل «بنیان های نظری حکمرانی سایبری» با مدیریت علمی: امیدعلی مسعودی (رییس)، رفیع الدین اسماعیلی، محمدرضا برزویی و سمیه لبافی، با مقالات (بنیان های نظری آموزش سوادهای نوین در فضای سایبری) و (تبیین مساله حکمرانی فضای سایبر، با تاکید بر جایگاه قوای شناختی و مساله معرفت)

۲. پنل «فرهنگ، جامعه و حکمرانی سایبری» با مدیریت علمی: عبدالکریم خیامی (رییس)، صدیقه ببران، آمنه بختیاری و سجاد مهدی زاده، با مقالات (بررسی تاثیر زنان اینفلونسر اینستاگرام بر خانواده ایرانی)، (زیست مجازی کودکان و نوجوانان و دغدغه سیاستگذاران، بازخوانی تجربه های جهانی) و (عصب شناسی شناختی ابزار سنجش اقناع عمومی در حکمرانی سایبری)

۳. پنل «سیاستگذاری و حکمرانی سایبری» با مدیریت علمی: محمدرضا مجیدی (رییس)، علی نوریجانی، کمیل قیدرلو و محمد نامی با مقالات (ظرفیت بلاک چین در تحقق حاکمیت دیجیتال)، (حکمرانی سایبری بوسیله فناوری مبتنی بر ارزش های بومی راهبردی فعالانه خط مشی گذاری در فضای مجازی)، (معرفی رویکرد و استانداردهای سازمان ثبت احوال کشور در نظام حکمرانی سایبری جمهوری اسلامی ایران) و (مقایسه تطبیقی فلسفه حکمرانی فضای مجازی ایران و چین)

۴. پنل «نهاد آموزش، سوادهای نوین و حکمرانی سایبری» با مدیریت علمی: حسن خجسته (رییس)، معصومه نصیری، حسین بصیریان و کمیل رودی، با مقالات (سواد رسانه ای؛ استراتژی تاب آوری در حکمرانی سایبری) و (ورود و بومی سازی آموزش سواد مالی در نظام آموزشی رسمی کشور)

پس از ارائه مقالات، در آیین اختتامیه، علی نیکزاد، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، که از حاضران در این اختتامیه بود، درباره بحث فیلترینگ فضای مجازی و ضرورت ایجاد اینترنت امن اظهار داشت: من عرض می کنم هیچوقت در مجلس هیچ یک از اعضا به دنبال مباحث فیلترینگ نبود اما هیچ رخداد اجتماعی بدون قانون نمی تواند شکل بگیرد. حتی اگر قانون بد باشد باید قانونی شکل بگیرد. در هیچ کجای دنیا بدون قانون پیش نمی رود، نیازمند مدیریت حاکمانه و جهادی است. مدیریت مجازی در دست کسانی است که حکمرانی بی نظیری را که نه غربی و شرقی است و در جمهوری اسلامی ایران جریان دارد، برنمی تابند. اگر ما نتوانیم خودمان باشیم آنها با ارزش های خودشان کار را پیش می برند. اگر نخواهیم مستقل باشیم آنها از انتشار عکس سردار سلیمانی جلوگیری و ما را از عرصه خارج می کنند. عکس انسانی را که جان خودش را برای بشریت و برای مقابله با کسانی که بویی از انسانیت نبردند، به خطر می اندازد فیلتر می کنند. راه حل این است که ما تحقق شبکه ملی را داشته باشیم. الان که باردیگر مسئله شبکه ملی عنوان شد، ارقام نجومی شده است. راه حل اول ما این است که شبکه ملی اطلاعات را به مفهوم واقعی بیاوریم. اگر می خواهیم در عرصه ارتباطات حرفی برای گفتن داشته باشیم توام با احترامی که برای همه قائلیم و تبادلی که با همسایه ها داریم راه حل این است که باید شبکه ملی ارتباطات را داشته باشیم. ما اگر می خواهیم در کشور کارهای بزرگی را انجام دهیم باید رنگ و بوی توزیع عدالت هم داشته باشد. دوستان ما به سمت اینترنت پرسرعت هم حتما باید حرکت کنند.

نایب رئیس اول مجلس اشاره کرد: اینترنت امن یعنی اینترنتی که شبکه ملی اطلاعات داشته باشد. ما در بحث اینترنت امن می گوییم، اطلاعات کشور لازم نیست به سرورهای خارجی برود و برگردد. ما می گوییم چرا اینها در اینترنت اخلاق را مد نظر قرار نمی دهند. نظر ما داشتن اینترنت اخلاق مدار برمبنای ارزش های اسلامی است. این فیلترینگ نیست. در دنیا هم تجربه شده است. استفاده از اینترنت سن مجاز خودش را دارد. ما هم دنبال همین موضوعات هستیم. حکم حضرت آقا بر همه واجب است. ما هم سربازیم. مجلس در سه دوره مجلس انقلابی لقب گرفته و مهمست که انقلابی باقی بماند. خیلی ها انقلابی بودند اما از قطار انقلاب پیاده شدند. ما فکرمان این است که مجلس انقلابی بماند. حضرت آقا با کسی شوخی ندارد. اگر از مسیر انقلابی بودن خارج شویم، می گویند الان دیگر انقلابی نیستید.

او اضافه کرد: مجلس مظلوم واقع شده. مخالف آنچه را مد نظر ما بود، به جامعه تبیین کردند. اهمیت فضای مجازی در عصر حاضر آشکار است. به حدی که رهبر فرموده بودند اگر این مسئولیت مهم بر دوششان نبود، مدیریت این فضا را بر عهده می گرفتند. اگر مشکلاتی در این حکمرانی است به خاطر عدم طبعیت از اصول گفتار رهبر کبیر انقلاب اسلامی است.

نیکزاد اشاره کرد: کرونا سبب شد در جامعه ما اتفاق دیگری بیفتد. تعدادی از مسئولان که نمی توانستند یا نمی خواستند با فضای مجازی در دنیا تطابق دهند مجبور به تطابق و بیدار شدند. مسئولین در وزارت علوم نمی توانستند در آموزش، ابزارهای الکترونیک را در نظر نگیرند. تغییراتی که در اثر کرونا در زندگی انسان ها شکل گرفت ناگزیر بود. این تغییرات سبب شد ما توجه جدی تری نسبت به آنچه آینده پژوهان اعلام می کردند، داشته باشیم. مفهوم حکمرانی با ظهور فضای مجازی دستخوش تغییر و تحول شده است. الان بسیاری از کارها در بستر مجازی پیش می رود. قبلا مدرسه بود، معلم بود و رفت وآمد بود اما الان دانش آموز می تواند در قالب فضای مجازی مباحث آموزشی اش را حل کند و نیازی به رفت وآمد نیست. تغییرات زیادی در زندگی اتفاق می افتد.

نیکزاد در آخر اظهار داشت: از خدا می خواهیم این نعمت در جامعه ما با مجاهدت بی بدیل دوستان ما به سرانجام برسد. در مباحث دفاع ما از مجاهدت نظامی یاد می نماییم ولی من مجاهدت های علمی را هم در حد آن می دانم. اگر حسن تهرانی مقدم ها نبودند الان مجاهدین نمی توانستند با این امکانات دفاع کنند. الان باید کسانی بیایند که مجاهدت علمی داشته باشند، با وفاداری به آرمان های انقلاب. مجاهدت علمی باید توام با اخلاق و آرمان های اسلامی باشد؛ وگرنه این سیل خانواده و جوانان و ارزش ها را با خودش می برد.

عبدالکریم خیامی، رییس کمیته رسانه و فضای مجازی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر شورای علمی کنفرانس، هم عنوان کرد: این اولین کنفرانس رسانه ارتباطات و حکمرانی سایبری بود و در اولین ها کارها دشوارتر است. کنفرانس رهیافت حکمرانی را انتخاب نمود. ما رویکرد های دیگری هم در نگاه به فضای سایبری داریم اما رویکرد حکمرانی رویکرد جامع تری بود. مولفه ای در کنار سایر مولفه ها نیست بلکه همه ساحت ها را دستخوش تغییر قرار داده است. هیچ قسمتی از فضای واقعی نیست مگر این که درگیر فضای دومی هم هست.

خیامی در ادامه به محورهای این کنفرانس و نتایج نشست ها و مقالات اشاره کرده و اظهار داشت: این کنفرانس تمرین یک گفتگوی بین رشته ای در بین حوزه های مختلف با محوریت حکمرانی سایبری بود. روانشناسی، حقوق، علوم تربیتی، روابط بین الملل، علوم سیاسی و.... دانشجویان و اساتید همه این رشته ها مشارکت داشتند و این یکی از دشواری های برگزاری چنین نشستی بود. امروز ما متوجه شدیم هر کدام در هر حوزه تخصصی که هستیم هیچ وقت فکر نکنیم تمام قصه را متوجه شدیم. با تعاملات بیشتر کار را باید پیش ببریم وگرنه عقب خواهیم بود.

او اضافه کرد: حدود ۱۳۰ مقاله قابل داوری بود. دو مرحله داوری انجام و بعد امتیازات برتر داده شد. ۳۰ مقاله به مرحله بعد رسیدند و مورد ارزیابی قرار گرفتند. نهایتاً ۱۱ مقاله برای ارائه در چهار پنل برگزیده شد که از چهارتای آنها تقدیر خواهد شد. اگر جایی موضوعی نو مطرح شده یا موضوعی پیشین از زاویه ای نو مطرح شده، اولویت داشته است. از اساتید خارجی که با ما همکاری کردند هم غیابا تشکر می کنم. جمع بندی نشست های قبل از کنفرانس و ۱۳۰ مقاله و چهار نشست که با حضور ۱۶ استاد انجام شد نشان داد که مباحث هستی شناختی، معرفت شناختی، انسان شناختی و این جنس مباحث ضرورت هر شروع درست حکمرانی سایبری است. یعنی معرفت شناسی فضای سایبر و انسان شناسی فضای سایبر مهم می باشد. تعدادی از اساتید ممکنست اشتباه کنند و فکر کنند بدون این بنیان ها می توانند کار را درست پیش ببرند. قرن هاست که فیلسوفان قائل به وجود مستقل جامعه هستند. در متون اسلامی ما جامعه مستقل است و باید منزه باشد و مورد بازخواست قرار می گیرد. باید دید آیا فضای سایبری وجودش مستقل است؟ نظام حقوقی ما عقب افتادگی جدی در حکمرانی سایبری دارد. ما نمی توانیم قوانین مطبوعات پیشین را در فضای مجازی پیاده نماییم. به سیاستگذاران و در رأسشان قوه قضائیه به عنوان دستاورد کنفرانس می گوییم نظام حقوقی فضای سایبر گرفتار خلأها و سکوت های مبهم و چالش برانگیزی است.

او افزود: در زمینه فنی و مهندسی، نگاه فنی - مهندسی یکی از دید های مهم در زمینه سایبری است اما آیا باید نگاه غالب باشد؟ دعوای میان ارتباطات توسعه و توسعه ارتباطات کی باید به نتیجه برسد؟ البته کسانی که در زمینه توسعه ارتباطات کار کردند همیشه پیشی گرفته اند. نمی گردد یک جمعی بدون مطالعه پیشین، ابرازی را توسعه بدهند و بعد حوزه های مختلف را صدا کنند تا شرایط را درست کنند. مجموعه مقالات و نشست ها می گوید برای حکمرانی درست سایبری باید هم فهمی رخ دهد؛ خصوصاً برای ما که با پسوند اسلامی کار و افتخار می نماییم کسی رهبر ماست که فرموده اگر این مسئولیت خطیر را نداشتم مسئولیت فضای مجازی را بر عهده می گرفتم. مجموعه مقالات به ما می گوید تجارب جهانی را مرور کنید، آموزه های فراوانی در آنست. البته با دقت و گزینش گری و نه منفعلانه. به صرف بومی سازی اکتفا نکنیم. سیاست گذاری هایمان گاه باید تولید یک تکنولوژی جدید باشد. نباید برخورد منفعالانه باشد.

خیامی همین طور اظهار داشت: «مجموعه دستاوردهای پژوهشگران ما می گوید، دستگاه های مختلف حاکمیت باید از منافع بخشی خود عبور کنند و منافع کلی و نظام را ارجح قرار دهند. این از این پس یک انتخاب نیست یک اجبار است. دنیای مجازی امروز فضای پیچیده و همگرایی است. آرایش دانشگاه های ما از آمادگی لازم برای این تغییرات برخوردار نیست. رشته های تحصیلی فعلی، آماده ایجاد یک حکمرانی سایبری که بتواند حاکمیت ملی را در جایگاه خود بنشاند، نیست. همه کوشش های بیرونی و سیستمی باید صورت گیرد اما در نهایت این انسان با تعبیر عقل صالح است که می تواند از این محیط سربلند بیرون رود. برای تربیت چنین انسانی آمادگی دارند یا خیر؟

خیامی در آخر به صاحبان مقاله ها سفارش کرد: گهگاه به سایر رشته ها و حوزه های علمی توجه کنید! در تحقیقات روش را جدی تر بگیرید! ارتباط مباحث را با حکمرانی سایبری بازبینی کنید! اگر نمی توانیم وارد عرصه نظریه پردازی شوید، دست کم در نقد نظریه های موجود اهتمام کنید! تا جای ممکن ناظر به مسئله و میدان پژوهش نماییم. در انباشتی از داده ها و اطلاعات گم نشویم. این لطمه تعدادی از مقالات بود. باید به مقام تحلیل برسیم تا انشاءالله بتوانیم از این موقعیت به سلامت عبور نماییم.

در ادامه این مراسم مقالات برگزیده اعلام گردید. برمبنای جمع بندی نتایج به دست آمده از هیات داوران اولین کنفرانس بین المللی «رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری»، رتبه اول به مقاله «حکمرانی سایبری بوسیله فناوری مبتنی بر ارزش های بومی، راهبرد فعالانه خط مشی گذاری در فضای مجازی» از حجت حاجی محمدی یزدی و رتبه دوم به مقاله «سواد رسانه ای؛ استراتژی تاب آوری در حکمرانی سایبری» از لیلا تراب زاده تعلق گرفت. همین طور مقاله «بنیان های نظری آموزش سوادهای نوین در فضای سایبری» از محمد عترت دوست و مقاله «ورود و بومی سازی آموزش سواد مالی در نظام آموزشی رسمی کشور» از عابد دمسازی زاده و سیدمهدی ناجی اصفهانی شایسته تقدیر شناخته شدند.

کنفرانس بین المللی «رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری»، با درجه علمی ISC توسط باشگاه مدیریت رسانه و توسعه سواد رسانه ای یونسکو و مشارکت دانشگاه تهران، کمیسیون ملی یونسکو و فدراسیون باشگاه های یونسکو و همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی کشور انجام شد.

منبع:

1401/05/04
22:12:30
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲